•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

مصطفی بادکوبه ای, شاعر و فعال ادبی جهت تحمل حبس بازداشت شد

0
675

حقوق بشر در ایران –  امروز سه شنبه ۱۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران پس از احضار مصطفی بادکوبه ای, شاعر و فعال ادبی منتقد وی را برای تحمل حبس تعزیری بازداشت کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۱۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, مصطفی بادکوبه ای, شاعر و فعال ادبی منتقد که پیشتر با اتهام توهین به مقدسات توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود پس از احضار از سوی شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای امنیت تهران جهت تحمل حبس بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “پرونده ای که مصطفی بادکوبه ای با اتهام توهین به مقدسات به تحمل ۱ سال زندان محکوم شد به دلیل انتشار یک کلیپ در فضای مجازی بود که این فعال ادبی و شاعر منتقد پس از بازداشت و طی مراحل بازجوئی و آزادی موقت با آغاز مراحل دادرسی توسط دادگاه در آن به ۱ سال زندان محکوم شد”. 

این منبع مطلع پیرامون روند پرونده مصطفی بادکوبه ای گفت: “مصطفی بادکوبه ای در آبان ماه سال ۱۳۹۵, به اتهام توهین به مقدسات توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود. 

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده این فعال ادبی به دادگاه انقلاب تهران مصطفی بادکوبه ای با اتهام توهین به مقدسات به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم پس از ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر عیناً تائید شد. 

در تاریخ ۱۲ آبان ۱۳۹۷, شعبه ۳ دادسرای امنیت واقع در زندان اوین از بابت پرونده ای دیگر با ارسال ابلاغیه ای مصطفی بادکوبه ای را احضار و پس از تفهیم اتهام همزمان با صدور قرار وثیقه این فعال ادبی بازداشت شد و  در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۹۷ مصطفی بادکوبه ای, با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

وزارت اطلاعات, بعنوان مرجع اعلام جرم کننده از مصطفی بادکوبه ای, براساس استناد به اشعار و نوشته های ادبی ایشان در سرای قلم در کنار مهدی خزعلی این فعال ادبی را احضار و تفهیم اتهام کرده بود.

لازم به ذکر است مصطفی بادکوبه ای پیش از این در تیر ماه سال ۱۳۹۱ توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به ۳ سال حبس تعزیری محکوم گردیده بود که حکم ایشان در دادگاه تجدید نظر به ۱۸ ماه حبس تعزیری و پنج سال محرومیت از شعر خوانی در انجمن‌های ادبی و ۳ میلیون ریال جزای نقدی تبدیل گردید.

سرانجام مصطفی بادکوبه ای بعد از گذراندن یک سوم مجموع حبس تعزیری خود بطور مشروط در تاریخ ۲۷ مهر ماه سال ۱۳۹۲ از زندان اوین آزاد شد و مابقی دوران حبس وی تعلیق شد. 

مصطفی بادکوبه ای، طی سال های گذشته شعرهای انتقادی فراوانی سروده است. او پس از اعتراضات مردمی، شعرهایی نیز در حمایت از تظاهرات اعتراضی سال ۱۳۸۸ شهروندان در شهرهای ایران سرود. دو شعر “فتنه گران” و همچنین “وطن” که توسط خود او و در جلسات شعرخوانی خوانده شده بود، با استقبال مردم و کاربران فضای مجازی و شبکه های اجتماعی رو به رو شد.

سرانجام ماموران امنیتی اواخر سال ۱۳۸۹ صبح زود به خانه مصطفی بادکوبه ای هجوم برده، وی را بازداشت و وسایل شخصی وی را به همراه خود برده بودند.

سرکوب فعالان ادبی و منتقدان حکومتی در ایران,  ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافضای مجازیفضای مجازی در ایرانفضای رسانه ایفضای رسانه ای در ایرانفضای رسانهایفعال ادبیفعال ادبی مصطفی بادکوبه ایفعال ادبی و فرهنگیفعالان ادبی در ایرانفعالان رسیانه ایمقدسات اهل سنتمصطفی بادکوبه ایمصطفی بادکوبه ای شاعرنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایرانابوالقاسم صلواتیابوالقاسم صلواتی دادگاه انقلاب تهراناجرای احکاماجرای احکام زندان اوینبازداشت مصطفی بادکوبه ایتوهینتوهین به مقدساتحبس تعزیریدادگاه انقلاب تهراندادگاه تجدیدنظرزندان تهران بزرگسرکوب فعالان ادبی در ایرانسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرای قلمشاعرشاعران در ایرانشعبه 1 اجرای احکام کیفری دادسرای امنیتشعبه 15شعبه 15 دادگاه انقلاب تهرانشعبه یک اجرای احکام دادسرای مقدس اوینشعبه یک بازپرسی دادسرای امنیت زندان اوینشعبه ۱ اجرای احکام کیفریشعبه پانزده دادگاه انقلاب تهرانصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: