•                  
پنج شنبه , ۰۸ آبان , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, اکتبر 29

اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸: مصطفی هاشمی زاده برای تحمل حبس احضار شد

0
117

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۴ مهر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای زندان اوین با ارسال ابلاغیه ای مصطفی هاشمی زاده، دانشجوی رشته مهندسی عمران دانشگاه تهران و از بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸ را برای تحمل حبس فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۲مهر ماه ۱۳۹۹، مصطفی هاشمی زاده، دانشجوی رشته مهندسی عمران دانشگاه تهران و از بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸، با دریافت احضاریه ای از سوی شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای زندان اوین برای تحمل ۵ سال حبس تعزیری فراخوانده شد. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “ابلاغیه ای از طرف سیستم ثنا برای آقای مصطفی هاشمی زاده، فعال دانشجوئی ارسال شده و ایشان باید طی مدت ۵ روز کاری خود را برای سپری کردن دوران حبس ۵ ساله اش به شعبه ۱ اجرای احکام در دادسرای زندان اوین مراجعه کند.”

لازم به ذکر است، در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, مصطفی هاشمی زاده, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری, با اتهامات اتهامات اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور، به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام اخلال در نظم عمومی هم به تحمل ۷۴ ضربه شلاق،٣ماه کار اجباری در بیمارستان نيايش و ۲ سال محرومیت از خوابگاه دانشجوئی محکوم شد. این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید شد. 

پرواز شماره پی اس ۷۵۲ شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین ساعت ۶:۱۲ دقیقه صبح روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, به وقت محلی از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران برخاست و دقایقی بعد در پی شلیک مستقیم پدافند هوایی سپاه پاسداران مورد هدف قرار گرفت و سقوط کرد.

این سانحه تنها ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به دو پایگاه هوایی مورد استفاده نیروهای آمریکایی در عراق به تلافی قتل یک فرمانده ارشد ایرانی به دست آمریکا رخ داد.

ستاد کل نیروهای مسلح در جمهوری اسلامی پس از ۳ روز پذیرفت که سپاه پاسداران هواپیمای اوکراینی را سرنگون کرده است. همچنین حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸ در توییتر اعلام کرد که اشتباه پدافند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موجب سقوط هواپیمای اوکراینی و جان باختن ۱۷۶ نفر شده است.

همچنین در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل با انتشار اطلاعیه ای در مورد نحوه غیرقانونی برخورد نیروهای امنیتی ایران برای مقابله با شهروندان معترض در جریان تجمعات اعتراضی مرتبط با شلیک به هواپیمای مسافربری پی اس ۷۵۲ متعلق به خط هوایی اوکراین ایرلاین که منجر به کشته شدن ۱۷۶ مسافر و خدمه پروازی این هواپیما شد خبر داده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هامهندس عمرانمصطفی هاشمی زادهمصطفی هاشمی زاده دانشجونقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق دانشجویان در ایرانپرواز پی اس ۷۵۲پرواز پی اس۷۵۲احضاراحضار و اجرااحضار و اجرای حکماحضار و اجرای حکم حبساحضار و بازداشتاحضاریهاعتراضات دی ماهاعتراضات دی ماه 1398اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸اعتراضات دی ماه ۹۸اعتراضات دی ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات دیماه ۱۳۹۸اعتراضات دیماه سال ۱۳۹۸بازداشت مصطفی هاشمی زادهبازداشت دانشجویان در ایرانبازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی دانشجویانتظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینتظاهرات اعتراضی به سقوط هواپیماتظاهرات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی دانشجویان دیماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی در ایرانتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات به سقوط هواپیمای مسافربریتظاهرات دی ماه ۱۳۹۸تظاهرات دی ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات دیماه ۱۳۹۸تظاهرات دیماه سال ۱۳۹۸تظاهرات دانشجویان ایرانتظاهرات سقوط هواپیمای اوکراینیجانباختگان پرواز پی اس ۷۵۲حقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحکم حبس تعزیریحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدی ماهدی ماه سال ۱۳۹۸دیماهدیماه ۱۳۹۸دیماه سال ۱۳۹۸ در ایراندیماه۱۳۹۸دانشجوی دکتری رشته مهندسی برقدانشجوی دانشگاه تهراندانشجویاندانشجویان ایراندانشجویان بازداشتیدانشجویان دانشگاه تهراندانشجویان در ایراندانشجویان ستاره دارسقوطسقوط هواپیما در ایرانسقوط هواپیمای مسافربریسقوط هواپیمای مسافربری در ایرانسقوط هواپیمای یاسوجسقوط هواپیمای اوکراینسقوط هواپیمای اکراینسرکوب تجمعات دانشجویانسرکوب دانشجویانسرکوب دانشجویان ایرانسرکوب دانشجویان در ایرانصدور حکم حبس تعزیریعفو بین الملل سقوط هواپیما

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: