•                  
جمعه , ۲۸ شهریور , ۱۳۹۹
جمعه, سپتامبر 18

محمود موسوی مجد, زندانی امنیتی اعدام شد

0
224

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۹, حکم اعدام محمود موسوی مجد, زندانی امنیتی محبوس در زندان رجائی شهر کرج به اتهام جاسوسی برای کشور اسرائیل در این زندان اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از رُکنا, سحرگاه امروز دوشنبه ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۹, محمود موسوی مجد, فرزند: سید کاظم, زندانی امنیتی محبوس در زندان رجائی شهر کرج که حکم اعدام وی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران صادر و در شعبه دیوان عالی کشور تائید شده بود اعدام شد. 

این زندانی امنیتی در تاریخ ۱۸ مهر ماه ۱۳۹۷, توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه امنیتی و طی مراحل بازجوئی در روندی پر ابهام با اتهام جاسوسی برای موساد مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. 

با آغاز مراحل دادرسی پرونده محمود موسوی مجد در حالی که از زمان بازداشت و در دوران بازجوئی و بازپرسی از حق در اختیار داشتن وکیل انتخابی خود محروم بود به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران ارجاع و پس از طی مراحل دادرسی با حضور وکیل تسخیری و بدون حضور وکیل مدافع انتخابی وی در تاریخ ۳ شهریور ماه ۱۳۹۸, توسط ابوالقاسم صلواتی با اتهام جاسوسی برای اسرائیل به اعدام محکوم شد. 

این حکم پس از ارجاع پرونده به دیوان عالی کشور پس از ایراد و رد تائید به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران بازگردانده شد و پس از تشکیل مجدد جلسه دادرسی در تاریخ ۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, حکم اعدام موسی مجدد توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی صادر و پرونده برای تائید به دیوان عالی کشور ارجاع شد. این حکم در شعبه دیوان عالی کشور عیناً تائید شد. 

صدور حکم اعدام محمود موسوی مجد, زندانی متهم به جرائم امنیتی در تاریخ ۲۰ خرداد ماه ۱۳۹۹, توسط غلامحسین اسماعیلی, سخنگوی قوه قضائیه در نشست هفتگی وی با رسانه های داخل ایران اعلام شد. 

اسماعیلی در تشریح فعالیتهای محمود موسوی مجد در حالی که این زندانی امنیتی از زمان بازداشت و در طی دوران بازجوئی و دادرسی از حق وکیل انتخابی خود و روند قضائی شفاف محروم بود ادعا کرد: “اخیرا فردی به نام سید محمود موسوی مجد فرزند سید کاظم که هم به سرویس موساد و هم به سرویس سیا وصل شده بود و در قبال اخذ دلارهای آمریکایی، در حوزه‌های مختلف امنیتی اطلاعاتی را جمع آوری و در اختیار سرویس بیگانه قرار داده بود. یکی از اتهامات این فرد اعلام محل تردد و اسکان سردار سلیمانی و برخی فرماندهان نظامی در ادوار مختلف به سرویس‌های جاسوسی سیا و موساد بود که با حکم دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شد”.

در حالی که غلامحسین اسماعیلی ادعا کرده بود یکی از اتهامات محمود موسوی مجد اعلام مکان اسکان و تردد قاسم سلیمانی و فرمانده هان سپاه قدس در سوریه بود اما خبرگزاری رُکنا ضمن رد این اتهام اعلام کرد: ” مشخص شد تمام مراحل قضایی پرونده محمود موسوی مجد, مدتها قبل کشته شدن قاسم سلیمانی انجام شده بود و پرونده وی ارتباطی با اقدام کشتن قاسم سلیمانی توسط دولت امریکا ندارد”.

جرم جاسوسی از جمله اتهاماتی است که از منظر حقوق بشر کاملا مردود می باشد اما در ایران طی سال‌های گذشته مقام‌های امنیتی ایران و به خصوص سپاه پاسداران بسیاری از شهروندان را از بابت بدور از واقعیت جاسوسی بازداشت کرده و در ادامه به “اتهام جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم” یا تحت عنوان “پروژه نفوذ” بر علیه این افراد احکام حبس تعزیری طولانی مدت و یا اعدام صادر کردند. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هازندان رجائی شهراعدام در ایرانصدور حکم اعداممسوولان زندان رجائی شهرمجازات اعدامابوالقاسم صلواتیجاسوسیمجازات اعدام در ایراناعدام زندانی امنیتینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرشعبه ۱۵ دادگاه انقلابزندانی امنیتیاعدام در ملاء عامنقض حقوق شهروندی در ایراناعدام در زندان رجائی شهراتهام جاسوسیجاسوسزندان رجائی شهر کرجقاضی ابوالقاسم صلواتیاعدام در زندانمجازات اعدام ایرانزندان رجائیشعبه۱۵ دادگاه انقلابشعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهرانزندانیان زندان رجائی شهرنقض حقوق بشر در زندان رجائی شهرجاسوسی برای اسرائیلاعدام در زندان رجائی شهر کرجاعدام در زندانهای ایرانمحاربه از طریق جاسوسی برای اسرائیلزندانیان امنیتی در ایراناجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهر کرجاعدام در زندان رجائی کرجشعبه پانزده دادگاه انقلاب تهرانزندان رجائی شهر در ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانزندان رجائی شهر در کرجمجازات اعدام در زندانهای ایراناجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهرجاسوسی برای دوول متخاصمابوالقاسم صلواتی قاضی شعبه ۱۵اتهام جاسوسی در ایرانابوالقاسم صلواتی دادگاه انقلاب تهرانشعبه۱۵دادگاه انقلاب تهراناعدام در زندان رجایی شهرصدور حکم اعدام در ایرانموسی مجداعدام موسی مجدموسی مجد اعدامحکم اعدام موسی مجدصدور حکم اعدام موسی مجد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: