•                  
یک شنبه , ۲۸ دی , ۱۳۹۹
یکشنبه, ژانویه 17

بازداشت نادی صبوری, فعال رسانه ای برای تحمل حبس تعزیری

0
463

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی در تهران نادی صبوری, فعال مدنی و خبرنگار برای تحمل حبس تعزیری بازداشت شد. همچنین سهراب صالحین همسر وی باید تا روز یکشنبه هفته پیش رو خود را برای تحمل حبس تعزیری واحد اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران معرفی کند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۱۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, نادی صبوری, خبرنگار و فعال رسانه ای را جهت تحمل حبس تعزیری ۳ سال و ۶ ماهه اش بازداشت و به بند زنان زندان اوین منتقل کردند. همچنین سهراب صالحین, همسر نادین صبوری باید تا روز یکشنبه هفته پیش رو خود را برای تحمل همین مدت حبس به زندان اوین معرفی کند. 

براساس این گزارش, این زوج فعال رسانه ای در بهمن ماه ۱۳۹۳ توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی, هر یک به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در تاریخ ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۴, عیناً تائید شد. 

در تاریخ ۲ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳, در جریان برگزاری تجمع خانواده زندانیان سیاسی که در اعتراض به وقایع پنجشنبه سیاه در بند ۳۵۰ زندان اوین در مقابل دفتر ریاست جمهوری برگزار شده بود نادی صبوری و همسرش سهراب صالحین به همراه میلاد پورعیسی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بند امنیتی ۲الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل و پس از طی مراحل بارجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه بطور موقت آزاد شدند. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هانقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننادی صبورینادی صبوری بازداشتنادا صبوریناداصبوریپنجشنبه سیاهاجرای حکم حبساجرای حکم حبس تعزیریبند ۳۵۰بند ۳۵۰ زندان اوینبند۳۵۰ زندان اوینبند۳۵۰زندان اوینبازداشت نادی صبوریبازداشت نادا صبوریبازداشت ناداصبوریبازداشت خبرنگاران در ایرانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشت شدگان تجمع پنجشنبه سیاهتجمع اعتراضی شهروندان در ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیخبرنگارخبرنگارانخبرنگاران در ایرانروزنامه نگارروزنامه نگاریروزنامه نگاری در ایرانروزنامه نگارانروزنامه نگاران ایرانروزنامه نگاران در ایرانسهراب صالحینسرکوب فعالان رسانه ایسرکوب تجمعات مسالمت آمیز در ایرانسرکوب تجمعات اعتراضیسرکوب تجمعات اعتراضی در ایرانسرکوب خبرنگارانسرکوب خبرنگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگارانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیسرکوب شهروند خبرنگاران در ایرانشهروند خبرنگاران در ایرانشعبه ۱۵ دادگاه انقلابشعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهرانشعبه پانزده دادگاه انقلاب تهرانشعبه۱۵ دادگاه انقلابشعبه۱۵دادگاه انقلاب تهرانصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: