چهارشنبه , ۱۷ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, ژوئن 7

مخالفت اداره کل ثبت احوال سمنان با تعیین هویت یک کودک در این شهر

0
1559

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۳ شهریور ماه ۱۳۹۹، اداره کل ثبت احوال استان سمنان از تائید اسم « آنایرا » برای نوزادی که تا اوایل آبان ماه سالجاری به دنیا می آید و خانواده اش این نام را با سلیقه خودشان برای این نوزاد انتخاب کردند سرباز می زند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۱۳ شهریور ماه ۱۳۹۹، مادر و پدر نوزادی که تا حدود ۴۵ روز دیگر متولد می شود از رد درخواست آنها برای انتخاب اسم « آنایرا » که از متون کهن ادبیات فارسی هم هست برای نوزادشان از سوی مسئولان اداره ثبت احوال استان سمنان به بهانه خارجی بودن نام مذکور خبر می دهند. 

نیما صالحیان، پدر این نوزاد که بعنوان مدرس رشته ادبیات و زبان انگلیسی در دانشگاه سمنان اشتغال دارد به با حقوق بشر در ایران گفت: “از آنجائی که انتخاب اسم کودک بعنوان یک حق برای مادر و پدر محفوظ است اما متاسفانه اداره ثبت احوال سمنان بنقل از مدیر کل اسناد هویتی این سازمان اسم « آنایرا » را در نامه ای که برای ما در مقابل درخواست ثبت این اسم برای نوزادمان که تا ۴۵ روز دیگر متولد می شود به بهانه اینکه این نام خارجی است رد و این درخواست بطور کتبی اوایل شهریور ماه سالجاری به ما ابلاغ شد. اعمال این محدودیت به ما بعنوان والدین این نوزاد که از اواسط آبان ماه سالجاری متولد خواهد شد و سلب این حق از ما برای انتخاب نام « آنایرا »، مصداق بارزی از نقض حقوق شهروندی ما است. 

صالحیان در ادامه صحبتهای خود افزود: “از زمانی که نامه ممانعت از انتخاب نام « آنایرا »، به ما ابلاغ شده همسرم از اینکه نمی تواند این نام را برای فرزندمان انتخاب کند با ناراحتی روحی و روانی مواجه شده است. مسئولان اداره ثبت احوال سمنان در حالی اعلام ما برای انتخاب این اسم را رد کردند که نام « آنایرا » بعنوان یک نام با ریشه ای کاملا فارسی در کتاب دستور تاریخی زبان فارسی، نوشته دکتر محسن ابوالقاسمی، استاد فقید بازنشستهٔ زبان، ادبیات فارسی و فرهنگ و زبان‌های باستانی دانشگاه تهران، در صفحه ۲۹۸ – خط پنجم به طور کامل در مورد معنی نام « آنایرا » با عنوان چیزی که پایان ندارد، بی پایان توصیف شده است”. 

پدر « آنایرا »، همچنین در خاتمه تاکید کرد: ” با توجه به نامه ممانعت اداره کل ثبت احوال استان سمنان از انتخاب نام « آنایرا »، برای فرزندم خواهان پیگیری این مساله از سوی مراجع قضائی و حقوقی خواهم شد و فقط ما در انتظار تولد این نوزاد هستیم چنانچه درخواست ما برای انتخاب این نام پذیرفته نشود درخواست الزام به صدور شناسنامه با نام « آنایرا » را به دادگاه خواهم داد”. 

ممانعت از انتخاب نام دلخواه با ریشه اصیل ایرانی برای این نوزاد در حالی صورت گرفته که در تاریخ ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۹، حقوق بشر در ایران، با انتشار گزارشی از ممانعت مسئولان اداره ثبت احوال شهرستان اردبیل از انتخاب نام « آییل » برای فرزند ۲ ماهه سجاد جولانی، فعال ملی مدنی ساکن این شهر را اطلاع رسانی کرده بود. 

برخوردهایی از این دست در اسناد بین المللی حقوق بشر را می توان ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر مصوب ۱۰ دسامبر ۱۹۴۸ و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میلادی است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: