•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

گزارشی از وضعیت نرگس ادیبی، فعال سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین

0
818

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۵ مهر ماه ۱۳۹۹، نرگس ادیبی، فعال سیاسی مشروطه خواه، محبوس در بند زنان زندان اوین دوران حبس تعزیری خود را در محرومیت از حق درمان و مرخصی سپری می کند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۵ مهر ماه ۱۳۹۹، نرگس ادیبی – فرزند: حسین – متولد: ۱۳۴۲ – فعال سیاسی مشروطه خواه و زندانی سیاسی از تیر ماه ۱۳۹۸ دوران حبس تعزیری خود را در بند زنان زندان اوین سپری می کند. این زندانی سیاسی از حق درمان و هرگونه مرخصی محروم مانده است. این زندانی سیاسی پس از بازداشت در تیر ماه سال ۱۳۹۶ و طی مراحل بازجوئی چندی بعد با تودیع وثیقه آزاد شد. پرونده نرگس ادیبی توسط دادگاه انقلاب تهران بررسی و به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “خانم ادیبی از بیماریهای برونشیت، آسم و همچنین از درد مفاصل رنج میبرد و این روزها که شیوع کرونا در زندانها به مراتب بیش از قبل شده حتی برای ۱ روز هم به مرخصی اعزام نشده است.”

این فعال سیاسی که از اعضای پیشگامان پادشاهی خواهی و عضو کمپین بازگشت شاهزاده رضا پهلوی است در تاریخ ۲۰ تیر ماه ۱۳۹۶، توسط ماموران وزارت اطلاعات در تهران بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۱۰ مرداد ماه همان سال با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد اما طی این دوران به دفعات از سوی بازجوی پرونده اش مورد بصورت تلفنی تحت کنترل و تهدید به بازداشت مجد قرار گرفته بود.  

با آغاز مراحل دادرسی در تاریخ ۸ آبان ماه ۱۳۹۶،  پرونده این فعال سیاسی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت ماشالله احمدزاده، با اتهامات اجتماع و تبانی، تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب مورد بررسی قرار گرفت و از بابت اتهام اجتماع و تبانی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام توهین به رهبری به تحمل ۱ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام توهین به روح الله خمینی هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و به اتهام تبلیغ علیه نظام هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

پس از ابلاغ حکم دادگاه بدوی در تاریخ ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۶ و اعلام اعتراض پرونده نرگس ادیبی به شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع و این حکم در تاریخ ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، بدون تشکیل جلسه دادرسی به ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

نرگس ادیبی، در تاریخ ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۹، با دریافت ابلاغیه ای کتبی از سوی شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران به ریاست محمدمهدی براعه برای اجرای حکم حبس تعزیری فراخوانده شد. 

محرومیت زندانیان سیاسی و عقیدتی از حق مرخصی و یا اعمال رفتارهای قهر آمیز بر علیه آنها نقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میلادی است که بر ممنوعیت اعمال رفتارهای تحقیرآمیز بر افراد تاکید کرده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال مدنیفعال مدنی مشروطه خواهفعال سیاسیفعال سیاسی مشروطه خواهقاضی ماشالله احمدزادهقاضی ماشاالله احمدزادهمشروطه خواهان ایرانمشروطه خواهان در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننرگس ادیبینرگس ادیبی زندانی سیاسیبند زنانبند زنان در زندان اوینبند زنان زندان قرچکبند زنان زندان قرچک ورامینبند زنان زندان اوینبند زنان زندانی سیاسیحق مرخصی زندانی سیاسیحق مرخصی زندانیان سیاسیحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانحق درمانحق درمان زندانیحق درمان زندانیانحق درمان زندانیان در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانحبس تعزیریحبس تعزیری درجه ۸حبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهرانزنان زندانیزنان زندانی در ایرانزنان زندانی سیاسیزنان زندانی سیاسی در ایرانزنان زندانیان سیاسیزندانزندان اوینزندانیزندانی سیاسیزندانی سیاسی نرگس ادیبیزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانی عقیدتیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینشعبه ۲۶شعبه ۲۶ دادگاه انقلا تهرانشعبه ۲۶ دادگاه انقلابشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۶دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶ دادگاه انقلابشعبه۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶ دادگاه تهرانشعبه۲۶دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶دادگاه انقلاب در تهرانصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: