•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

موافقت مسئولان قضائی با اعزام نرگس محمدی به مرکز درمانی خارج از زندان اوین

0
469

محمود بهزادی راد, وکیل مدافع نرگس محمدی فعال حقوق بشر محبوس در بند زنان زندان اوین از اعزام موکل خود به مرکز درمانی خارج از زندان اوین” بیمارستان ایرانمهر” خبر داد. بنا به گفته این وکیل دادگستری مسئولان زندان خواسته‌اند اعزام در روزی باشد که تمام پزشکان متخصص حضور دارند و تمام معاینه‌‌ها و اقدامات درمانی در یک روز تمام شود.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایرنا، امروز سه‌شنبه ۱۴ اسفندماه ۱۳۹۷، محمود بهزادی راد، وکیل مدافع نرگس محمدی، گفت: قرار بود موکلم روز یکشنبه هفته جاری برای معاینه و معالجه توسط پزشک متخصص، از زندان به بیمارستان ایرانمهر اعزام شود اما این کار صورت نگرفت.  این وکیل دادگستری افزود: علت اعزام نشدن موکل را از مسئولان زندان پیگیری کردیم که موافقت خود را با اعزام خانم محمدی به بیمارستان برای پیگیری های درمانی اعلام کردند اما گفتند زمان اعزام به بیمارستان را طوری باشد که همه پزشکان متخصص حضور داشته باشند تا در یک روز تمام معاینه‌ها و کارهای درمانی انجام شود. محمود بهزادی راد توضیح داد: اکنون قرار شده تا پیش از پایان سال، زمان جدیدی را برای اعزام موکلم به بیمارستان بگیریم و به زندان اعلام کنیم تا در زمان مقرر که همه پزشکان متخصص مربوطه حضور دارند، اعزام انجام شود. وکیل مدافع نرگس محمدی درباره نتیجه درخواست اعطای مرخصی استعلاجی به موکلش گفت: درخواست مان برای اعطای مرخصی استعلاجی به منظور تصمیم گیری به دادستان تهران ارائه شده اما هنوز دادستان نظر خود را اعلام نکرده است.

بهزادی راد پیشتر نیز در تاریخ ۲۹ بهمن‌ماه از ارسال درخواست مرخصی استعلاجی موکلش به دادستان خبر داده بود و گفته بود که این درخواست پیشتر به رئیس زندان اوین ارائه شده و الآن در انتظار تایید دادستان است.

این وکیل دادگستری, پیش از این و در تاریخ ۷ بهمن‌ماه از عدم اعزام موکلش به بیمارستان علیرغم پذیرش درخواست اعزام وی توسط دادیار ناظر بر زندان اوین و ارائه درخواست به بهداری زندان خبر داده بود.

لازم به ذکر است که نرگس محمدی و نازنین زاغری، در تاریخ ۹ دی ماه طی نامه‌ای اعلام کرده بودند در اعتراض به چگونگی نحوه رسیدگی به وضعیت درمانی‌شان در مرحله اول به مدت سه روزه دست به اعتصاب غذا می زنند. آنها اعتصاب غذای خود را از روز ۲۴ دی‌ماه شروع و ۲۶ دی‌ماه به آن پایان داده بودند.

حقوق بشر در ایران در تاریخ  طی گزارشی از تداوم محرومیت نرگس محمدی از دسترسی به خدمات پزشکی علیرغم وخامت اوضاع جسمی این فعال حقوق بشر اطلاع رسانی کرده بود. 

نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر ایران، که از تاریخ ۱۵ اردیبهشت ١٣٩۴در زندان بسر می‌برد، برای سه اتهام به ۱۶ سال زندان محکوم شده است. پنج سال برای ” اجتماع و تبانی علیه نظام” یک سال برای “برای تبلیغ علیه نظام” و ده سال برای تاسیس و همکاری با انجمن لگام، انجمنی برای لغو مجازات اعدام، مطالبه‌ای که از سوی حکومت در ایران تحمل نمی‌شود. بنا بر ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی و با در نظر داشت «مجازات اشد»، نرگس محمدی باید ١٠ سال زندان را تحمل کند. به گفته بهزادی راد، نرگس محمدی ۶ سال و هشت ماه از ۱۰ سال محکومیت خود را گذرانده و مشمول آزادی مشروط است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.