•                  
یک شنبه , ۲۲ فروردین , ۱۴۰۰
یکشنبه, آوریل 11

احضار ناصر خلوصی, فعال ملی مدنی ساکن تبریز برای حضور در ۲ جلسه دادرسی

0
170

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۸ شهریور ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱دادگاه انقلاب و شعبه ۱۱۲دادگاه کیفری ۲ شهرستان تبریز با ارسال ۲ ابلاغیه از طریق سامانه ثنا, ناصر خلوصی, فعال ملی مدنی ساکن این شهرستان را برای حضور در جلسات دادرسی فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۱۷ شهریور ماه ۱۳۹۹, ناصر خلوصی, فعال ملی مدنی ساکن تبریز توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب تبریز با اتهامات عضویت در گروه گاماج « طیف فعالین مستقل آذربایجان » و فعالیت تبلیغی علیه نظام محاکمه خواهد شد. این فعال ملی مدنی همچنین در تاریخ ۲۴ شهریور ماه سالجاری توسط شعبه ۱۱۲ دادگاه کیفری ۲ تبریز در بخش دوم از همین پرونده برای ارائه دفاعیات از بابت اتهام نشر اکاذیب فراخوانده شد. 

براساس ابلاغیه کتبی صادره از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب تبریز که این فعال ملی مدنی در صفحه شخصی خود منتشر کرده: “وی باید ساعت ۱۱ صبح مورخ ۱۷ شهریور ماه ۱۳۹۹ برای ارائه دفاعیات خود از بابت اتهامات عضویت در گروه گاماج « طیف فعالین مستقل آذربایجان » و فعالیت تبلیغی علیه نظام در محل شعبه ۱ دادگاه انقلاب تبریز حاضر شود”. 

همچنین در ابلاغیه صادره دیگری که توسط شعبه ۱۱۲ دادگاه کیفری ۲ تبریز از طریق سامانه ثنا به لین فعال ملی مدنی ابلاغ شد ناصر خلوصی باید راس ساعت ۹ صبح ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۹ برای ارائه دفاعیات خود از بابت اتهام نشر اکاذیب در شعبه مذکور حاضر شود”. 

ناصر خلوصی در تشریح اتهامات تفهیم شده به وی در این ۲ پرونده قضائی اعلام کرد: ” سه بار تفهیم اتهام شدن من نشانه پرونده سازی است, بار اول داخل بازداشتگاه وزارت اطلاعات با عنوان اتهامی عضویت در گروهک گاماج « طیف فعالین مستقل آذربایجان » البته چشم بسته!؟ بار دوم ۴ ماه بعد از آزادی از زندان به قید وثیقه و اینبار هم همان اتهام عضویت در گاماج « طیف مستقل »!! بار سوم ۶ ماه بعد از دستگیری و اضافه شدن ۲ اتهام دیگر : تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب که این دو اتهام دقیقا اتهامات پرونده ۳ سال قبل من است!!. البته این دفعه به جای گاماج صورت اتهام به عضویت در گروهک طیف مستقل آذربایجان به نظرم تغییر یافته است … یعنی ۷ ماه بعد متوجه شده اند …و … کجای دنیا چنین چیزی ممکن است؟”

این فعال ملی مدنی در تاریخ ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۸, در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی در تبریز بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه نیروهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و تحمل بلاتکلیفی چندی بعد با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

ناصر خلوصی, پیشتر نیز در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۵، هنگام  مسافرت از تبریز به ارومیه توسط ماموران اداره اطلاعات سپاه تبریز بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی, بازپرسی و تفهیم اتهام در تاریخ ۹ اسفند ماه ۱۳۹۵، با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵ میلیارد ریال تا اتمام مراحل دادرسی در حالی که ۲۳ روز بازجوئی های فشرده را تحمل کرده بود بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

با آغاز مراحل دادرسی پرونده ناصر خلوصی در تیر ماه ۱۳۹۶, توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه با اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی به قصد بر هم زدن امنیت ملی بررسی و این فعال ملی مدنی از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۱ سال و از با اتهام اقدام علیه امنیت ملی هم به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی در حالی بررسی و عیناً تائید شد که ناصر خلوصی از روند بررسی پرونده اش در دادگاه تجدیدنظر و حکم صادره کاملاً بی اطلاع بود. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی ۵ سال از مجموع ۶ سال حبس تعزیری برای اجرا قطعی شد. 

ناصر خلوصی, در آبان ماه سال۱۳۹۶، برای سپری کردن حبس تعزیری ۵ ساله خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان مرکزی تبریز منتقل شد. اجرایی شدن حکم صادره توسط دادگاه بدوی از سوی دادگاه تجدید نظر در حالی صورت گرفت که ناصر خلوصی, از قطعی شدن حکم صادره در مرحله بدوی بی اطلاع بود و هیچگاه ابلاغیه ای دریافت نکرده بود.

نهایتاً این فعال ملی مدنی, پس از تحمل حدود ۴ ماه حبس تعزیری، در تاریخ ٢٦ بهمن ماه ۱۳۹۶، از زندان مرکزی تبریز آزاد شد. مشخص نیست با توجه به محکومیت این فعال ملی مدنی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری آزادی وی پس از تحمل ۴ ماه حبس تعزیری چگونه و از طریق چه ماده قانونی صورت گرفته بود. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال ملی مدنی ناصر خلوصیفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی تبریزفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان مدنی در ایرانفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذری در خویفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی تبریزفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذریفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک تبریزفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانفعالان ترک شهرستان کلیبرفعالان حقوق بشر در ایرانمحاکمه فعالان مدنی در ایرانمحاکمه فعالان ترکمحاکمه ناصر خلوصیمحاکمه شهروندانمحاکمه شهروندان آذریمحاکمه شهروندان ترکمحاکمه شهروندان در ایرانناصر خلوصیناصر خلوصی فعال ترکناصر خلوصی فعال ترک آذریناصرخلوصیناصرخلوصی فعال ملی مدنیناصرخلوصی فعال آذربایجانناصرخلوصی فعال ترکناصرخلوصی فعال ترک آذریناصرخلوصی فعال ترک آذربایجانناصرخلوصی فعال ترک آذربایجانیناصرخلوصی فعال ترک اذربایجاناحضار به جلسه دادرسیاحضار به دادگاهبازداشت فعالان ترکبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت ناصر خلوصیبازداشت ناصرخلوصیبازداشت شهروندان آذری در ایرانبرگزاری جلسه دادرسیتعلیق جلسه دادرسیجلسه محاکمهجلسه تفهیم اتهامجلسه دادرسیحق دادرسی عادلانهحقوق بشر حقوق شهروندیحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان آذربایجانیسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان آذریشهروندان آذری ایرانشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان آذری زبانشهروندان آذری زبان در ایارنشهروندان آذری زبان در ایرانشهروندان شهروندان آذریشعبه 1 دادگاه انقلاب تبریزشعبه 1دادگاه انقلاب تبریزشعبه یک دادگاه انقلابشعبه یک دادگاه انقلاب تبریزشعبه ۱دادگاه انقلاب تبریزشعبه اول دادگاه انقلاب تبریزشعبه1 دادگاه انقلاب تبریزشعبه1دادگاه انقلاب تبریزشعبه۱ دادگاه انقلاب تبریز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: