•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

پیمان کوشک باغی, شهروند بهائی بطور مشروط آزاد شد

0
648

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۹, پیمان کوشک باغی, شهروند بهائی پس از تحمل ۱ سوم از مجموع حبس تعزیری ۵ ساله خود بطور مشروط آزاد شد. این شهروند بهائی, از تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸ به مرخصی اعزام شده بود.

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۹, پیمان کوشک باغی, زندانی سیاسی و شهروند بهائی که از تاریخ ۲۷ اسفند ماه سال ۱۳۹۸, به مرخصی اعزام شده بود در پی تائید درخواست آزادی مشروط و با توجه به بخشنامه اخیر قوه قضائیه مرخصی وی به آزادی مشروط تبدیل شد. پیمان کوشک باغی در مجموع به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. اعطای آزادی مشروط به پیمان کوشک باغی, به این معنی است که در صورت تکرار جرم علاوه بر مجازات جرم اخیر باید باقی مانده مدت محکومیت حبس تعزیری که بواسطه عفو مشروط آزاد شدند را هم سپری کنند.

اعطای آزادی مشروط به پیمان کوشک باغی, بر مبنای بخشنامه اخیر قوه قضائیه برای آزادسازی زندانیان سیاسی و عقیدتی با محکومیت حبس تعزیری ۵ سال و یا کمتر صورت گرفته است. در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و احتمال ابتلای بسیاری از زندانیان محبوس در زندانها به این ویروس و با توجه به سال نو و اعیاد مذهبی, علی خامنه ای در پاسخ به نامه ارسالی از سوی رئیس قوه قضائیه با اعطای عفو آزادی مشروط زندانیان محبوس در زندانهای کشور موافقت کرد. 

لازم به ذکر است, پیمان کوشک باغی, شهروند بهائی, در تاریخ ۹اسفند ماه سال ۱۳۹۴, در حالی که به همراه فرزندش بشیر, برای ملاقات با همسر خود آزیتا رفیع زاده به زندان اوین مراجعه کرده بود بنا به دستور ماموران اجرای احکام دادسرای امنیت تهران جهت اجرای حکم حبس تعزیری ۵ ساله خود بازداشت و به بند قرنطینه این زندان منتقل شد. 

در اردیبهشت ماه ۱۳۹۴, شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه”, با صدور حکمی پیمان کوشک باغی را بابت اتهام “عضویت در تشکیلات غیرقانونی بهائیت با هدف اقدام علیه امنیت کشور از طریق فعالیت غیرقانونی در موسسه آموزشی « بی آی اچ ای », به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرده بود. با اعلام اعتراض پیمان کوشک باغی به حکم صادره از سوی دادگاه بدوی پرونده این شهروند بهائی به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران ارجاع شد که این حکم عینا توسط دادگاه تجدید نظر تائید شد. 

همچنین آزیتا رفیع زاده, همسر پیمان کوشک باغی و دیگر متهم این پرونده هم پیش از آن و در خرداد ماه سال ۱۳۹۳ از بابت اتهام مذکور به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که حکم آزیتا رفیع زاده پس از ارجاع پرونده وی به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران, در بهمن ماه سال ۱۳۹۳ عینا تائید شد.  

روز پس از آن وزارت اطلاعات  بصورت تلفنی پیمان کوشک باغی را به همراه همسرش آزیتا رفیع زاده به دفتر پیگیری این ارگان امنیتی در تهران احضار کرد و تحت بازجوئی قرار داد. پس از ارجاع پرونده این زوج بهائی به دادسرای امنیت تهران در اسفند ماه ۱۳۹۱, پیمان کوشک باغی و آزیتا رفیع زاده, جهت تفهیم اتهام به دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس » احضار شدند. در طی جلسه بازپرسی, از پیمان کوشک باغی و آزیتا رفیع زاده خواسته شده بود که تعهد بدهند در موسسه ای که حیات فکری و علمی و اجتماعی خود را به شدت مدیون آن می‌دانستند همکاری نخواهند کرد و در پی ممانعت این زوج بهائی از امضا تعهد نامه,  قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰ میلیون تومان برای آنها صادر شد و این زوج بهائی پس از تودیع وثیقه به طور موقت آزاد شدند.

 در خردادماه سال ۱۳۹۰, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات به منازل شهروندان و مدیران جامعه بهائی ایران و به دنبال برنامه هماهنگ دستگاه امنیتی برای تعطیلی موسسه علمی بهاییان, منزل شخصی پیمان کوشک باغی, مورد تفتیش قرار گرفت و تعداد زیادی سی دی، کتاب و جزوات درسی و اعتقادی مرتبط با دیانت بهائی, کامپیوتر و لپ تاپ را از منزل وی ضبط کردند.

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدارس ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم می کنند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این مفاد به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت فردی تاکید شده است. 

برچسب هازندانی سیاسیجامعه جهانی بهائیانبهاییان ایرانپیمان کوشکباغینقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانپیروان آئین بهائی در ایرانفعالیت بهاییان ایرانسرکوب شهروندان بهائی در جمهوری اسلامیاقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیوضعیت شهروندان بهائی در ایرانمرخصی زندانی سیاسیپیمان کوشک باغی زندانی عقیدتیزندانی عقیدتیحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانبازداشت شهروندان بهائی در ایرانپیمان کوشک باقیعفو مشروطنقض حقوق شهروندی بهاییان ایراناقلیت بهائی در ایرانپیروان آیین بهایی در ایرانجامعه بهاییانمحرومیت از حقوق شهروندی بهاییان ایرانمرخصی پیمان کوشک باغیاقلیتهای مذهبی در ایرانبازداشت شهروند بهائیجامعه بهائیان ایرانزندان اوین شهروند بهائیحقوق شهروندان بهائی در ایراننقض حقوق بهاییان ایراندانشگاه بهاییان ایرانپیروان آیین بهائی در ایرانحقوق شهروند بهاییان ایرانپیروان آئین بهائیمرخصی پیمان کوشک باغی شهروند بهائیآزادی مشروطجامعه بهائیسرکوب بهاییان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیحقوق شهروندی بهاییان ایراناقلیت بهایی ایراناقلیتهای دینی در ایرانپیروان آیین بهائیعفو مشروط به زندانیانشهروند بهائیآیین بهائیسرکوب شهروندان بهائی در ایرانجامعه بهاییان ایرانمحرومیت شهروندان بهائی در ایرانجامعه بهاییان در ایراننقض حقوق بشر بهاییان ایراناقلیت بهائی ایرانسرکوب پیروان آئین بهائی در ایرانآیین بهاییعفو مشروط زندانیان سیاسیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانجامعه بهائی ایرانشهروندان بهائیشهروند بهاییحقوق بهاییان ایرانحقوق بشر شهروندان بهائی در ایرانمحاکمه شهروندان بهائی در ایرانشهروند بهائی در کرجمرخصی به زندانیشهروندان بهائی در جمهوری اسلامیآزادی پیمان کوشک باغیجامعه بهائیانآزادی شهروند بهائیآئین بهائیسرکوب اقلیتهای مذهبیجامعه بهائی در ایرانسرکوب پیروان آئین بهائیاقلیت بهاییمحرومیت از تحصیل بهاییان ایرانعفو و آزادی زندانیانآزادی مشروط زندانیآزادی مشروط شهروندان بهائیاقلیتهای مذهبیشهروندان بهائی در ایراناقلیت بهائیپیمان کوشک باغیجامعه بهائیان در ایراننقض حقوق شهروندان بهائی در ایرانسرکوب پیروان آیین بهائیاقلیت بهایی در ایرانسرکوب اقلیت بهائی در ایرانپیروان آئین بهاییسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیشهروندان بهائی در زندانهای ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.