•                  
سه شنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, نوامبر 30

پیمان کوشک باغی, شهروند بهائی بطور مشروط آزاد شد

0
497

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۹, پیمان کوشک باغی, شهروند بهائی پس از تحمل ۱ سوم از مجموع حبس تعزیری ۵ ساله خود بطور مشروط آزاد شد. این شهروند بهائی, از تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸ به مرخصی اعزام شده بود.

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۹, پیمان کوشک باغی, زندانی سیاسی و شهروند بهائی که از تاریخ ۲۷ اسفند ماه سال ۱۳۹۸, به مرخصی اعزام شده بود در پی تائید درخواست آزادی مشروط و با توجه به بخشنامه اخیر قوه قضائیه مرخصی وی به آزادی مشروط تبدیل شد. پیمان کوشک باغی در مجموع به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. اعطای آزادی مشروط به پیمان کوشک باغی, به این معنی است که در صورت تکرار جرم علاوه بر مجازات جرم اخیر باید باقی مانده مدت محکومیت حبس تعزیری که بواسطه عفو مشروط آزاد شدند را هم سپری کنند.

اعطای آزادی مشروط به پیمان کوشک باغی, بر مبنای بخشنامه اخیر قوه قضائیه برای آزادسازی زندانیان سیاسی و عقیدتی با محکومیت حبس تعزیری ۵ سال و یا کمتر صورت گرفته است. در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و احتمال ابتلای بسیاری از زندانیان محبوس در زندانها به این ویروس و با توجه به سال نو و اعیاد مذهبی, علی خامنه ای در پاسخ به نامه ارسالی از سوی رئیس قوه قضائیه با اعطای عفو آزادی مشروط زندانیان محبوس در زندانهای کشور موافقت کرد. 

لازم به ذکر است, پیمان کوشک باغی, شهروند بهائی, در تاریخ ۹اسفند ماه سال ۱۳۹۴, در حالی که به همراه فرزندش بشیر, برای ملاقات با همسر خود آزیتا رفیع زاده به زندان اوین مراجعه کرده بود بنا به دستور ماموران اجرای احکام دادسرای امنیت تهران جهت اجرای حکم حبس تعزیری ۵ ساله خود بازداشت و به بند قرنطینه این زندان منتقل شد. 

در اردیبهشت ماه ۱۳۹۴, شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه”, با صدور حکمی پیمان کوشک باغی را بابت اتهام “عضویت در تشکیلات غیرقانونی بهائیت با هدف اقدام علیه امنیت کشور از طریق فعالیت غیرقانونی در موسسه آموزشی « بی آی اچ ای », به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرده بود. با اعلام اعتراض پیمان کوشک باغی به حکم صادره از سوی دادگاه بدوی پرونده این شهروند بهائی به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران ارجاع شد که این حکم عینا توسط دادگاه تجدید نظر تائید شد. 

همچنین آزیتا رفیع زاده, همسر پیمان کوشک باغی و دیگر متهم این پرونده هم پیش از آن و در خرداد ماه سال ۱۳۹۳ از بابت اتهام مذکور به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که حکم آزیتا رفیع زاده پس از ارجاع پرونده وی به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران, در بهمن ماه سال ۱۳۹۳ عینا تائید شد.  

روز پس از آن وزارت اطلاعات  بصورت تلفنی پیمان کوشک باغی را به همراه همسرش آزیتا رفیع زاده به دفتر پیگیری این ارگان امنیتی در تهران احضار کرد و تحت بازجوئی قرار داد. پس از ارجاع پرونده این زوج بهائی به دادسرای امنیت تهران در اسفند ماه ۱۳۹۱, پیمان کوشک باغی و آزیتا رفیع زاده, جهت تفهیم اتهام به دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس » احضار شدند. در طی جلسه بازپرسی, از پیمان کوشک باغی و آزیتا رفیع زاده خواسته شده بود که تعهد بدهند در موسسه ای که حیات فکری و علمی و اجتماعی خود را به شدت مدیون آن می‌دانستند همکاری نخواهند کرد و در پی ممانعت این زوج بهائی از امضا تعهد نامه,  قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰ میلیون تومان برای آنها صادر شد و این زوج بهائی پس از تودیع وثیقه به طور موقت آزاد شدند.

 در خردادماه سال ۱۳۹۰, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات به منازل شهروندان و مدیران جامعه بهائی ایران و به دنبال برنامه هماهنگ دستگاه امنیتی برای تعطیلی موسسه علمی بهاییان, منزل شخصی پیمان کوشک باغی, مورد تفتیش قرار گرفت و تعداد زیادی سی دی، کتاب و جزوات درسی و اعتقادی مرتبط با دیانت بهائی, کامپیوتر و لپ تاپ را از منزل وی ضبط کردند.

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدارس ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم می کنند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این مفاد به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت فردی تاکید شده است. 

برچسب هافعالیت بهاییان ایرانمحاکمه شهروندان بهائی در ایرانمحرومیت از تحصیل بهاییان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیمحرومیت از حقوق شهروندی بهاییان ایرانمحرومیت شهروندان بهائی در ایرانمرخصی پیمان کوشک باغیمرخصی پیمان کوشک باغی شهروند بهائیمرخصی به زندانیمرخصی زندانی سیاسینقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق بشر بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندان بهائی در ایرانوضعیت شهروندان بهائی در ایرانپیمان کوشک باقیپیمان کوشک باغیپیمان کوشک باغی زندانی عقیدتیپیمان کوشکباغیپیروان آیین بهایی در ایرانپیروان آیین بهائیپیروان آیین بهائی در ایرانپیروان آئین بهاییپیروان آئین بهائیپیروان آئین بهائی در ایرانآیین بهاییآیین بهائیآئین بهائیآزادی مشروطآزادی مشروط زندانیآزادی مشروط شهروندان بهائیآزادی پیمان کوشک باغیآزادی شهروند بهائیاقلیت بهاییاقلیت بهایی ایراناقلیت بهایی در ایراناقلیت بهائیاقلیت بهائی ایراناقلیت بهائی در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایرانبهاییان ایرانبازداشت شهروند بهائیبازداشت شهروندان بهائی در ایرانجامعه بهاییانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهاییان در ایرانجامعه بهائیجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانجامعه جهانی بهائیانحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق بهاییان ایرانحقوق بشر شهروندان بهائی در ایرانحقوق شهروند بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهاییان ایرانحقوق شهروندان بهائی در ایراندانشگاه بهاییان ایرانزندان اوین شهروند بهائیزندانی سیاسیزندانی عقیدتیسرکوب پیروان آیین بهائیسرکوب پیروان آئین بهائیسرکوب پیروان آئین بهائی در ایرانسرکوب اقلیت بهائی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیسرکوب بهاییان ایرانسرکوب شهروندان بهائی در ایرانسرکوب شهروندان بهائی در جمهوری اسلامیشهروند بهاییشهروند بهائیشهروند بهائی در کرجشهروندان بهائیشهروندان بهائی در ایرانشهروندان بهائی در جمهوری اسلامیشهروندان بهائی در زندانهای ایرانعفو مشروطعفو مشروط به زندانیانعفو مشروط زندانیان سیاسیعفو و آزادی زندانیان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: