•                  
سه شنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, سپتامبر 28

اعزام یک زندانی سیاسی از زندان شهرستان نقده به مرخصی

0
316

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۵ مهر ماه ۱۳۹۹، طاهر صوفی، زندانی سیاسی محبوس در زندان شهرستان نقده به مرخصی اعزام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روزهای اخیر، طاهر صوفی – متولد: ۱۳۶۱ – ساکن روستای گرگول سفلی از توابع شهرستان پیرانشهر و  زندانی سیاسی محبوس در زندان شهرستان نقده به مرخصی اعزام شد. این زندانی سیاسی در حال تحمل حبس تعزیری ۴ ساله خود است. 

این شهروند ساکن توابع پیرانشهر در تاریخ ۱ آذر ماه ۱۳۹۷، در دهستان لاهیجان شرقی از توابع شهرستان پیرانشهر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه نیروهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۱ دی ماه همان سال با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵ میلیارد ریال بطور موقت آزاد شد. 

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده طاهر صوفی به دادگاه انقلاب نقده این شهروند در شهریور ماه ۱۳۹۸، با اتهام همکاری با احزاب کُرد مخالف نظام توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ پیرانشهر محاکمه و به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از ارجاع به دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی عیناً تائید شد. 

پس از تائید این حکم در دادگاه تجدیدنظر و ارجاع پرونده طاهر صوفی به شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان نقده این فعال سیاسی در آذر ماه ۱۳۹۸، برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۴ سال خود بازداشت و به زندان نقده منتقل شد. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هامحرومیت از حق مرخصیمرخصی زندانی سیاسینقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیکردستاناجرای حکم اعدام در زندان نقدهاحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماستان کردستاناعتصاب غذای زندانی سیاسیبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانحق مرخصیحق مرخصی زندانیحق مرخصی زندانی سیاسیحق مرخصی زندانیان در ایرانحق مرخصی زندانیان سیاسیحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانزندانزندان نقدهزندان شهرستان نقدهزندانیزندانی سیاسیزندانی سیاسی کوردزندانی سیاسی کورد در ایرانزندانی سیاسی کردزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانی عقیدتیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی کوردزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهر نقدهشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرستان نقدهطاهر صوفیطاهرصوفی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: