•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

پلمب ۳۰ واحد صنفی در لنجان و قزوین به اتهام‌ اعتصاب و کشف حجاب فروشندگان

0
146

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۱آذر ماه ۱۴۰۱، ماموران اداره اماکن عمومی نیروی انتظامی در شهرستان لنجان ۲۹ واحد صنفی را به اتهام (تحریک به اعتصاب صنفی) در این شهرستان پلمب کردند. همچنین، یک‌ فروشگاه به اتهام(کشف حجاب) فروشندگان در قزوین پلمب شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایسنا روز یکشنبه ۲۰ آذر ماه ۱۴۰۱، حمیدرضا محمدی، فرماندار شهرستان لنجان در توابع استان اصفهان ضمن اعلام اعتصاب ۷۰ درصد از کسبه این شهرستان در روزهای ۱۴، ۱۵ و ۱۵ آذر ماه، از پلمب ۲۹ واحد صنفی به اتهام(تحریک سایرین به اعتصاب اصناف) و از تشکیل پرونده قضایی برای این کسبه خبر داد.

فرماندار شهرستان لنجان در تشریح این خبر گفت:”بخشی از بازار لنجان در اعتصاب بود که به همین دلیل و برای بازدارندگی در روزهای آینده ۲۹ مغازه و واحد صنفی را که محرک اعتصاب دیگر بازاریان بودند با دستور مقام قضایی پلمب شدند. صاحبان این واحدهای صنفیِ پلمب شده باید به دادستانی شهرستان لنجان مراجعه کنند تا اتهام‌های وارده به آنان تفهیم شود و فرایند دفاع خود را انجام دهند.”

وی همچنین افزود:”با توجه به اینکه بخشی از اصناف بازار تعطیل شده بودند به منظور پیشگیری از اعتصاب‌های آینده اعلام کردیم ۲۹ واحد صنفی که محرک اعتصاب‌های اخیر بودند را پلمب می‌کنیم.

فرماندار شهرستان لنجان تایید کرد:”در روزهای اعتصاب تقریباً ۷۰ درصد کسبه و بازاریان لنجان در اعتصاب بودند و رونق بازار مختل شد. مردم مطالبه جدی از دستگاه اجرایی شهرستان داشتند که این مشکل حل شود به همین دلیل موضوع اعتصاب در دستور کار شورای تأمین شهرستان لنجان قرار گرفت و سرانجام تصمیم بر این گرفته شد که واحدهای صنفیِ مؤثر در تعطیلی بازار پلمب شوند.”

خبرگزاری تسنیم هم در خبری افزود؛ امروز دوشنبه ۲۱ آذر ماه ۱۴۰۱، دادستان عمومی و انقلاب استان قزوین از پلمب یک واحد صنفی فروشگاه لباس به اتهام(کشف حجاب) فروشندگان و از تشکیل پرونده قضایی برای صاحب آن واحد صنفی در دادگاه این استان خبر داد.‌

این مقام قضائی در تشریح این خبر گفت:”حسب گزارشات واصله برای یک فروشگاه البسه که تمامی فروشندگان آن کشف حجاب کرده و به شهروندان خدمات ارائه می دادند، پرونده قضایی در یکی از شعب دادسرای قزوین تشکیل شد.”

وی در ادامه گفت:”بر اساس دستورات قضایی صادره این واحد صنفی به دلیل عدم رعایت شعائر دینی و اسلامی و اقدام خلاف اخلاق عمومی پلمب شد. با توجه به تشکیل پرونده قضایی برای این واحد صنفی با متولی آن برخورد خواهد شد.”

ممانعت از اشتغال و پلمب اماکن کسب شهروندان به دلایلی همچون (کشف حجاب) به مثابه سرکوب آزادی بیان و عقیده، ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.