•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

رحیم غلامی, شاعر و نویسنده ساکن اردبیل بازداشت شد

0
444

ساعاتی پیش رحیم غلامی, شاعر و نویسنده ساکن اردبیل توسط ماموران اداره اطلاعات این شهر بازداشت و پس از تفتیش منزل و ضبط  برخی لوازم شخصی به بازداشتگاه منتقل شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, در حدود ساعت ۷ عصر امروز دوشنبه ۱۳ اسفند ماه, رحیم غلامی,  شاعر و نویسنده ساکن اردبیل در خیابان توسط ماموران اداره اطلاعات این شهر بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات در این شهر منتقل شده است.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران, ضمن اعلام خبر بازداشت این فعال فرهنگی گفت؛  در حدود ساعت ۷ عصر امروز دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ رحیم غلامی شاعر و نویسنده آذربایجانی توسط ماموران اداره اطلاعات اردبیل بازداشت شده است .  این منبع مطلع در ادامه گفت؛ ماموران اداره اطلاعات پس از خروج رحیم غلامی از منزل اقدام به بازداشت وی کردند و سپس به منزل این فعال فرهنگی مراجعه کرده و منزل وی را مورد تفتیش کامل قرار دادند و برخی از لوازم شخصی وی از قبیل  کتابهای شخصی، دست نوشته ها و کامپیوتر  وی را نیز ضبط و با خود بردند.

این منبع مطلع همچنین گفت؛ ماموران اداره اطلاعات به خانواده این فعال فرهنگی گفته اند که آقای غلامی بازداشت شده است و آنها دستور تفتیش کامل منزل را دارند و هیچگونه اطلاعی در خصوص دلایل بازداشت این وی ارائه نکرده اند.

لازم به ذکر است که رحیم غلامی در تاریخ ۳ بهمن ماه سالجاری توسط شعبه اول دادگاه انقلاب اردبیل با اتهام ” تشکیل گروه و دسته به قصد بر هم زدن امنیت ملی مورد محاکمه قرار گرفته بود.

در این پرونده علاوه بر رحیم غلامی چهار تن دیگر از فعالان اجتماعی اردبیل بنامهای: عسگر اکبرزاده، علی واثقی، مهدی هوشمند و سعید صادقی فر مورد محاکمه قرار گرفته بودن که جملگی این افراد از اتهام فوق تبرئه شده بودند. 

رحیم غلامی پیشتر نیز در تاریخ ۱۱ تیرماه ۹۷ در ارتباط با تجمع سالانه قلعه بابک در شهر اردبیل بازداشت و مدتی بعد با قرار وثیقه آزاد شده بود.

رحیم غلامی نویسنده کتاب های “فولکلوروموزدان بیر یارپاق” ، “آتالار سوزو” و “فولکلور ناغیل لاری” می باشد که توسط انتشارات “یایلیق” به چاپ رسیده است.

سرکوب آزادی بیان ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که در آنها به صراحت بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید بدون ملاحظات مرزی و به هر طریق ممکن را مورد تاکید قرار داده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.