•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

بیانیه کارشناسان سازمان ملل در محکومیت نقض حقوق زندانیان از اعزام به مرکز درمانی

0
749

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه ای نسبت به تداوم محرومیت زندانیان سیاسی در زندانهای ایران از حق درمان علیرغم درخواستهای مکرر از سوی زندانیان از حکومت ایران خواستند تا نسبت به رفع نگرانی های جامعه بین المللی نسبت به تامین سلامت جسمی و روانی بازداشت شدگان اقدام کند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۱۹ تیرماه ۱۳۹۸, هشت تن از گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد, با انتشار بیانیه ای نسبت به تداوم محرومیت از حق درمان و اعزام به مراکز درمانی بازداشت شدگان عقیدتی و سیاسی در زندانهای ایران ابراز نگرانی کردند. در قسمت دیگری از این بیانیه به شرایط غیر ایمن و غیر بهداشتی زندانهای ایران اشاره شده که همین امر باعث گسترش انواع بیماریها در بین زندانیان شده است. 

در این بیانیه همچنین بر محرومیت آرش صادقی, احمدرضا جلالی, کامران قادری, نازنین زاغری, نرگس محمدی از دسترسی به خدمات پزشکی به جهت درمان قطعی بیماری افراد فوق نیز تاکید شده است و از مسئولان قضائی ایران خواسته شد تا دسترسی تمامی افراد مورد نظر و همچنین سایر بازداشت شدگانی را که نیاز به مراقبت بهداشتی و یا به معالجات و مراقبت های پزشکی امکان پذیر سازد.

 

متن بیانیه منتشره از سوی کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در ادامه می آید؛ 

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد امروز نگرانی شدید خود را از این که ایران به گونه‌ای مستمر، با وجود درخواستهای مکرر، از ارائه مراقبتهای درمانی مناسب به بازداشت‌شدگان امتناع می‌کند، اعلام کردند.

یکی از کارشناسان گفت: “ما طی چندین ماه نگرانی عمیق خود از سلامت جسمی و روانی بازداشت شدگان را به دولت ایران ابلاغ کرده ایم”. “با وجود تضمین های دولت، ما از این احساس ناامیدی می‌کنیم که هنوز گزارش هایی مبنی بر عدم ارائه درمان پزشکی، به شمول شرایطی که زندگی افراد را در معرض خطر قرار می‌دهد، دریافت می‌کنیم. این موارد دیگر اتفاقاتی نادر نیستند، بلکه الگویی ثابت هستند.”

شرایط بحرانی مدافع حقوق بشر، آرش صادقی، که بنابر گزارش‌ها تشخیص داده شده به مورد نادری از سرطان استخوان مبتلاست، به شکلی ویژه هشداردهنده است. صادقی در دادگاه انقلاب در اوت ۲۰۱۵ به اتهام “شرکت در تجمعات و تبلیغ علیه دولت”، “توهین به بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران”، “نشر اکاذیب در فضای مجازی”، و “تبلیغ علیه نظام”  به ۱۵ سال زندان محکوم شده است. کارشناسان گفتند فعالیت‌های صلح آمیز حقوق بشری او شامل قراردادن اطلاعاتی در رسانه‌های اجتماعی و ارتباط با روزنامه نگاران و مدافعان حقوق بشر در خارج از کشور در ارتباط با وضعیت حقوق بشر در ایران بوده است.

بنا بر گزارش‌ها، مسئولان زندان در زندان رجایی شهر از دسترسی او به درمان پزشکی جلوگیری کرده‌اند. شرایط سلامتی صادقی پس از بازگشت به زندان بر خلاف توصیه پزشکان در پی عمل جراحی در سپتامبر ۲۰۱۸، رو به وخامت رفت.

نگرانی شدیدی نیز در مورد احمدرضا جلالی و کامران قادری اظهار شده است. جلالی که تابعیت دو گانه سوئدی–ایرانی دارد، پزشک و پژوهشگری در موسسه پزشکی کارولینسکای استکهلم است و با حکم “افساد فی الارض” با اتهام جاسوسی در ایران به اعدام محکوم شده است. جلالی که در زندان اوین نگهداری می شود، با وجود آزمایشات پزشکی که نشان از احتمال سرطان دارد، از خدمات مناسب پزشکی بهره مند نیست.

قادری که تابعیت دوگانه اتریشی–ایرانی دارد و به کسب و کار مشغول بوده، به جاسوسی متهم شده و مشغول گذراندن محکومیت ۱۰ سال زندان خویش است. او نیز در زندان اوین، با وجود داشتن غده‌ای در پا، از دسترسی به مداوای پزشکی بهره مند نیست.

صادقی، جلالی و قادری برای وضعیت هایی دیگر مداوا شده‌اند، اما کارشناسان گفتند نگرانی آنان از این است که مداوا با تاخیر بوده و درمان تا بهبودی و معاینات بعدی از سوی متخصصان هنوز به آنها ارائه نشده است.

دو زن، نازنین زاغری رتکلیف و نرگس محمدی که در بیانیه عمومی ژانویه ۲۰۱۹ به صورت مفصل در خصوص سلامتی آنها ابراز نگرانی شده است، همچنان از مراقبت‌های بهداشتی محروم هستند.

کارشناسان می‌گویند: ” ما دولت ایران را ترغیب می‌کنیم که فورا و بدون هیچ شرطی، دسترسی تمامی افراد مورد نظر و همچنین سایر بازداشت شدگانی را که نیاز به مراقبت بهداشتی دارند، به معالجات و مراقبت های پزشکی امکان پذیر سازد.

همچنین کارشناسان بر گزارش های متعددی تاکید کردند که بر اساس آن ها سلامت جسمی و روانی زندانیان در ایران به دلیل اوضاع غیر ایمن و غیر بهداشتی بازداشتگاه در معرض خطر قرار دارد. بر طبق این گزارش ها، تعداد زیادی از زندانهای ایرانی دچار مشکلاتی از قبیل جمعیت بیش از حد زندانیان، آب و غذای آلوده، آلودگی های ایجاد شده به وسیله حشرات و جوندگان، امکانات غیر بهداشتی گرفته تا کنترل نامناسب دما دارند.

گروه کاری سازمان ملل متحد در مورد بازداشت های خودسرانه قبلا به این نتیجه رسیده است که افرادی که نام آنان در این بیانیه آمده به شکل خودسرانه بازداشت شدند و گروه کاری، خواهان آزادی فوری آنان است.

کارشناسان می گویند: “ما بر فراخوان جهت آزادی فوری مدافعان حقوق بشر و سایر افرادی تاکید می‌کنیم که روشن است خودسرانه بازداشت شده اند، همچنین خواهان آزادی فوری دیگر افرادی هستیم که در بازداشتگاه های ایرانی به گونه ای خودسرانه نگهداری می شوند”.

گروه کارشناسان سازمان ملل متحد پیش از این، دولت ایران را در باره نگرانی های خود آگاه کرده است.

 

امضا کنندگان این بیانیه؛ 

دائینیوس پوراس، گزارشگر ویژه حق سلامت

مایکل فورست، گزارشگر ویژه وضعیت مدافعان حقوق بشر

دیوید کی، گزارشگر ویژه گسترش و ارتقاء حق آزادی عقیده و بیان

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه برای وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران

دکتر اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه برای اعدام های خودسرانه، فوری و فرا قانونی

خوزه آنتونیو گوئه ورا برمودز، رئیس – گزارشگر گروه کاری بازداشت های خودسرانه

نیلز ملزر، گزارشگر ویژه در باره شکنجه و سایر تنبیهات یا رفتارهای تحقیر کننده، غیر انسانی و خشن

فیونوآلا نی آلوآین، گزارشگر ویژه برای گسترش و ارتقاء حقوق بشر و آزادی های اساسی ضمن مبارزه با تروریسم

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: