•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

بازداشت یک شهروند ساکن توابع بهمئی توسط ماموران اطلاعات سپاه

0
523

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در شهرستان بهمئی, رضا عارفی نسب, شهروند ساکن شهر لیکک از توابع این شهرستان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, رضا عارفی نسب, متولد: ۱۳۶۹, شهروند ساکن شهر لیکک از توابع بهمئی واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به منزل پدری وی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش, این شهروند پس از بازداشت به بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران در شهرستان یاسوج منتقل و از حق دسترسی و به وکیل و هرگونه تماس تلفنی با خانواده خود محروم است. 

از مصادیق حقوقی اتهامات رضا عارفی نسب تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست به گفته ماموران امنیتی در زمان بازداشت اتهامات وی اقدام علیه امنیت ملی و توهین به رهبری عنوان شده است. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.