•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

تداوم محرومیت سعید شیرزاد, زندانی سیاسی از دسترسی به خدمات پزشکی

0
573

سعید شیرزاد, زندانی سیاسی محبوس در سالن ۱۰ زندان رجائی شهر کرج که در حال سپری کردن پنجمین سال از حبس خود میباشد, از دسترسی به خدمات پزشکی محروم مانده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, سعید شیرزاد فعال حقوق کودک و فعال سیاسی محبوس در سالن ۱۰ زندان رجائی شهر که  در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود میباشد با توجه به بیماری کلیه مدتهاست که از دسترسی به خدمات پزشکی محروم مانده است و ممانعت مسئولان قضائی و همچنین مسئولان زندان  رجائی شهر علت عدم اعزام این زندانی سیاسی محبوس و محروم از حق درمان عنوان شده است.  بنقل از یک منبع نزدیک به سعید شیرزاد در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید خبر محرومیت این زندانی سیاسی از دسترسی به خدمات پزشکی گفت؛  «بیش از سه ماه است که از اعزام سعید شیرزاد به بیمارستان جهت درمان دردی که از ناحیه کلیه هایش دارد می گذرد و در این زمان مشخص شد که کلیه سمت راستش بیست و پنج درصد کوچک شده است.  این منبع مطلع در ادامه گفت, کلیه چپ سعید هم دارای کیست هست ولی در این مدت علیرغم نظر پزشکی مبنی بر انجام آزمایشات تکمیلی و مراجعه به متخصص اورولوژی هنوز هیچ گونه رسیدگی به وضعیت پزشکی سعید شیرزاد نشده و علاوه بر این مدتهاست که به دلیل دیسک کمر نیاز شدید به فیزیوتراپی دارد و ضمن تایید و دستور پزشکی قانونی مقامات زندان تاکنون از اعزام وی به بیمارستان جلوگیری میکنند. 

لازم به ذکر است حقوق بشر در ایران در تاریخ ۸ آذر ماه سالجاری  طی گزارشی از اعزام سعید شیرزاد به بیمارستان مدنی کرج  و انجام آزمایش و سونوگرافی  از  کلیه این زندانی سیاسی و جواب آن اطلاع رسانی کرده بود.

سعید شیرزاد در تیرماه سال جاری به‌خاطر دیسک کمر و التهاب شدید اسپاسم در ناحیه‌ی پایین کمر و با وجود تاکید پزشکان متخصص و بهداری زندان مبنی بر نیاز به تحت درمان بودن و اعزام به بیمارستان، از دریافت این خدمات محروم شده بود. این زندانی اکنون از لحاظ جسمی در وضعیت بدی به سر می‌برد و دچار بیرون‌زدگی مهره‌ی ستون فقرات و آب‌آوردگی کمر شده است. با این‌حال بیشتر از سه ماه است که دادستانی از صدور مجوز برای اعزام او و سایر زندانیان زندان رجایی‌شهر کرج به بیمارستان جلوگیری می‌کند و در این مدت از رسیدگی به وضعیت حسن صادقی، آرش صادقی، مجید اسدی و شهرام پورمنصوری در حالی که نیاز فوری به رسیدگی پزشکی و خدمات درمانی دارند، جلوگیری شده است.

حقوق  بشر در ایران در گزارشات مختلفی بارها نسبت به وخامت حال و نیاز مبرم سعید شیرزاد برای اعزام به مرکزی درمانی جهت درمان هشدار داده است. 

سعید شیرزاد، فعال سیاسی، در دوازدهم خردادماه ۱۳۹۳، در محل کار خود در پالایشگاه تبریز بازداشت و ابتدا به زندان اوین منتقل شد و پس از مدتی به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد.

این زندانی سیاسی پس از چندین مرتبه تعویق دادرسی، نهایتاً شهریورماه ۱۳۹۴ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی و با حضور وکیل او امیرسالار داودی پس از گذشت پانزده ماه از تاریخ بازداشتش، به اتهام «ﺍﺟﺘﻤﺎﻉ ﻭ ﺗﺒﺎﻧﯽ ﺑﻪ ﻗﺼﺪ ﺍﻗﺪﺍﻡ ﻋﻠﯿﻪ ﺍﻣﻨﯿﺖ ﮐﺸﻮﺭ» به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

جلسه دادگاه تجدیدنظر سعید شیرزاد ۲۶ فروردین‌ماه ۱۳۹۶ پس از گذشت حدود یک سال و نیم از تاریخ دادگاه بدوی در فضایی پرتنش در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران مستقر در دادگاه انقلاب، برگزار شد.

لازم به اشاره است، سعید شیرزاد پیش‌تر در ٣١ مردادماه ۱۳۹۱، زمانى که براى امداد و کمک‌رسانی به مردم زلزله زده آذربایجان شرقی به اهر رفته بود، در ماجرای موسوم به “امدادرسانان کمپ سرند” بازداشت و پس از گذراندن ١٩ روز با قید کفالت از زندان آزاد و مدتی بعد به یک سال حبس تعلیقی از بابت آن محکوم شد.

مدت محکومیت این زندانی سیاسی با اجرایی شدن حکم یک سال حبس تعلیقی از بابت پرونده‌ای قدیمی به شش سال حبس افزایش یافت. وی درحالی‌که حبس ۶ ساله خود را تحمل می‌کرد با دو پرونده جدید دیگر روبرو شد که یکی از آنها که برگرفته از اعتراض سعید شیرزاد و هم بندیانش در پی انتقال زندانیان سیاسی به بندی فوق امنیتی در زندان رجایی شهر کرج بود. وی در این پرونده توسط شعبه ۱۱۶۲ دادگاه کیفری ۲ تهران به شش ماه حبس تعزیری محکوم شد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.