•                  
سه شنبه , ۰۴ آبان , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, اکتبر 26

سلمان فاطمی از حضور در جلسه بازپرسی دادسرای روحانیت خودداری کرد

0
833

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۶ تیر ماه ۱۳۹۹, در جریان احضار سلمان فاطمی, از پیروان جریان یمانی ساکن اصفهان به شعبه ۳ دادیاری ویژه روحانیت اصفهان وی از حضور در این جلسه بازپرسی سر باز زد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۹, سلمان فاطمی, از هوادارن جریان یمانی, دارای مدرک دکترای مغز و اعصاب, متاهل, ساکن اصفهان که پیشتر با دریافت ابلاغیه ای به شعبه ۳ دادیاری دادسرای ویژه روحانیت اصفهان برای حضور در جلسه بازپرسی احضار شده بود از حضور در این جلسه بازپرسی خودداری کرد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشردر ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “در متن دادنامه ای که در تاریخ ۲۶ خرداد ماه امسال به خانه مادر سلمان فاطمی به جای منزل خودشان ارسال شده وی را برای حضور در جلسه بازپرسی در شعبه ۳ دادیاری دادسرای ویژه روحانیت اصفهان احضار کرده بود در این جلسه حضار نشد”. 

لازم به ذکر است, سلمان فاطمی, پیش از این نیز در تاریخ ۶ آذر ماه ۱۳۹۶, پس از بازداشت به دلیل فعالیتها در فضای مجازی و حساب فیس بوک شخصی خود و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در دادگاه ویژه روحانیت اصفهان به ریاست قاضی بهرامی و محمودی و منشی شعبه خالقی از بابت اتهام “اقدام علیه امنیت ملی”, محاکمه شد و پس از مدنی از این اتهام تبرئه شد. 

این منبع مطلع در توضیحات بیشتر پیرامون سلمان فاطمی افزود: ” پس از تبرئه از اتهام اقدام علیه امنیت ملی از سوی دادگاه ویژه روحانیت با توجه به اینکه به متخصص مغز و اعصاب هست از ۲ محال کار خود یعنی کلینیک فرهنگیان اصفهان و بیمارستان عسکریه اصفهان اخراج شد و دلیل اخراج وی اعتقادات مذهبی وی به جریان یمانی عنوان شد”. 

جریان یمانی, نوعی از باروهای مذهبی مسلمانان شیعه است که به بارو آنها سید یمانی شخصیتی در آخر زمان است و به همراه سید خراسانی و سفیانی هر ۳ در ۱ سال و ۱ ماه و ۱ روز پشت سرهم خروج خواهند کرد و زمان خروج این ۳ تن ۶ ماه پیش از ظهور مهدی امام ۱۲ شیعیان خواهد بود. آنها همچنین اعتقاد دارند هم ‌زمان با شورش و خروج سفیانی در شام، او هم خروج کرده و مردم را به عقیده شیعه به حق و حقیقت دعوت می‌کند. این دسته از باورمندان معتقدند که سید یمانی از فرزندان زید پسر علی است.

احمد الحسن, رهبر جمعیت مذهبی بنام انصار المهدی است که مدعی است نسبت وی به مهدی که امام ۱۲ شیعیان است باز می‌گردد. او همچنین مدعی است که از علم مهدی امام ۱۲ شیعیان بهره برده و در پایان سال ۱۹۹۹ میلادی و با دستور او دعوت یمانی را آغاز کرده است.

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که بر حق افراد بر حق تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و تبلیغات مذهبی را برای افراد بدون محدودیت آزاد دانسته است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهامات واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

برچسب هافعال مذهبی جریان یمانیمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیمسلمانانمسلمانان شیعهنقض حقوق پیروان ادیان در ایراننقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق بشر در ایرانپیروان یمانیپیروان جریان یمانی در مشهدپیروان جریان یمانی در ایرانپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیان در ایرانپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیاقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایراناحضاراحضار و محاکمهاحضار و اجرااحضار و بازپرسیاحضار و بازجوییاحضار و بازجوئیاحضاروبازپرسیاحضاریهاخبار پیروان سایر ادیاناستان اصفهانجریان مذهبی یمانیجریان یمانیجریان یمانی در ایرانجریان یمانیهجریانهای مذهبی در ایرانحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق بشر در ایراندکتر مغز و اعصابدکتر سلمان فاطمیدادسرای روحانیتدادسرای روحانیت اصفهانسلمان فاطمیسرکوب پیروان جریان یمانی در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب جریان یمانی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: