•                  
پنج شنبه , ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, می 19

ستار سواری شهروند ساکن اهواز با تودیع وثیقه آزاد شد

0
407

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, ستار سواری « خلیجی », خواننده و فعال هنری ساکن اهواز و محبوس در زندان شیبان اهواز پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۲۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, ستار سواری « خلیجی », متولد: ۱۳۷۵, اهل کوی علوی اهواز, خواننده و فعال هنری محبوس در زندان شیبان این شهرستان پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. 

کریم دحیمی, فعال حقوق بشر در گفتگو با حقوق بشر در ایران گفت: “اتهام ستار سواری « خلیجی », فعالیت تبلیغی علیه نظام عنوان شد و این اتهام در بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز و شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اهواز به این فعال هنری تفهیم شد”. 

ستار سواری « خلیجی », با توجه به فعالیتهای هنری که در قالب خوانندگی و موسیقی محلی به زبان عربی دارد برای دومین بار در تاریخ ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, به اتهام خواندن آهنگ هایی که جنبه ملی گرایی برای شهروندان عرب دارد توسط ماموران اداره اطلاعات اهواز بازداشت شد. 

این فعال هنری, در تاریخ ۱۵ مرداد ماه ۱۳۹۷, توسط نیروهای امنیتی اهواز به دلیل اعتراضی که در یک برنامه تلویزیونی طنز به لباس شهروندان عرب در شهر آبادان شده بود  بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

برچسب هافعال هنریفعال هنری ستار خلیجینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق زندانیان در ایراننقض حقوق شهروندی زندانیاناعتراض شهروندان عرباعتراضات زندانیان زندان شیبان اهوازبند۵ زندان شیبان اهوازبازداشت ستار خلیجیبازداشت شهروندان عربخواننده عربزندان شیبان اهواز در خوزستانزندانیان در زندان شیبان اهواززندانیان زندان شیبان اهوازستار خلیجیستار خلیجی فعال هنریستار خلیجی بازداشتستار سواریستارخلیجی فعال هنریستارسواریسرکوب شهروندان عربسرکوب شهروندان عرب یسرکوب شهروندان عرب اهوازسرکوب شهروندان عرب اهوازیسرکوب شهروندان عرب خوزستانسرکوب شهروندان عرب در اهوازسرکوب شهروندان عرب در ایرانسرکوب شهروندان عرب زبان ایرانشهروندان عربشهروندان عرب اهوازشهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب ایرانشهروندان عرب ایرانیشهروندان عرب خوزستانشهروندان عرب خوزستانیشهروندان عرب در ایرانشهروندان عرب در استان خوزستانشهروندان عرب در خوزستانشهروندان عرب زبانشهروندان عرب زبان در ایرانشهروندان عرب ساکن شهر اهوازشهروندان عربی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: