•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

احضار صدیقه وسمقی, فعال سیاسی به دادگاه انقلاب تهران

0
426

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۴ خرداد ماه ۱۳۹۹, دادگاه انقلاب تهران, با صدور و ابلاغ احضاریه ای صدیقه وسمقی, شاعر, نویسنده و فعال سیاسی ساکن تهران را جهت حضور در جلسه دادرسی فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مستقل آنلاین, امروز چهارشنبه ۱۴ خرداد ماه ۱۳۹۹, صدیقه وسمقی, شاعر, نویسنده و فعال سیاسی ساکن تهران جهت حضور در جلسه دادرسی از سوی دادگاه انقلاب تهران فراخوانده شد. این فعال ادبی, در پرونده ای دیگر به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم پس از ارجاع به دادگاه تجدیدنظر به ۵ سال حبس تعلیقی تغییر کرد. 

براساس ابلاغیه صادره از سوی دادگاه انقلاب تهران: “صدیقه وسمقی به اتهام تبلیغ علیه نظام و با شکایت وزارت اطلاعات به دادگاه انقلاب احضار شد. تاریخ رسیدگی به اتهام وی که به محمود علیزاده طباطبایی, وکیل مدافع صدیقه وسمقی ابلاغ شده ۴ تیر ماه سال جاری می باشد”.

پیش از این شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه، با صدور دادنامه ای صدیقه وسمقی را از بابت اتهامات تبلیغ علیه نظام، عضویت در کمیته رسیدگی به امور آسیب دیدگان « که در سال ۱۳۸۸ توسط میرحسین موسوی و حسن کروبی در دفتر صدیقه وسمقی تشکیل شده » و عضویت در شورای هماهنگی راه سبز امید در مجموع  به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرده بود. این پرونده پس از ارجاع به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران و تشکیل جلسه دادرسی در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷، به ۵ سال حبس تعلیقی تغییر پیدا کرد. 

این فعال سیاسی, در تاریخ ۳۰ مهرماه ۱۳۹۶ به دادسرای امنیت تهران واقع در زندان اوین احضار و پس از تفهیم اتهام و صدور قرار وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد تومان بازداشت شده بود. این فعال سیاسی چندی بعد با تامین وثیقه مذکور بطور موقت از بازداشت آزاد شده بود. 

در تاریخ ۲۳ مهر ماه ۱۳۹۶, صدیقه وسمقی، شاعر، نویسنده، اسلام پژوه و از اعضای پیشین شورای شهر تهران که هنگام بازگشت به‌ کشور در فرودگاه خمینی برای ساعاتی بازداشت شده بود. بازداشت خانم وسمقی در حالی صورت گرفته که وی به طور غیابی از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران در پی شکایت وزارت اطلاعات از این فعال سیاسی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

او در دادگاهی ۱۲ دقیقه‌ای به ریاست قاضی مقیسه محاکمه و در ابتدا قرار وثیقه سه میلیاردی برای او صادر شد. پس از آن مبلغ قرار به یک میلیارد کاهش یافت؛ اما در نهایت با تغییر رای رییس دادگاه قرار بازداشت برای او صادر و به بند زنان زندان اوین منتقل شده بود.

صدیقه وسمقی در زمان حضور در خارج کشور، به طور غیابی از سوی دادگاه انقلاب به ۵ سال حبس محکوم شده بود.

خانم وسمقی در سال ۲۰۱۱ از ایران خارج و به عنوان استاد میهمان در دپارتمان اسلام‌شناسی دانشگاه جورج آگوست گوتینگن آلمان مشغول به فعالیت شده بود.

وسمقی به دعوت دانشگاه گوتینگن آلمان برای تدریس در دپارتمان اسلام شناسی آن دانشگاه در فروردین ۱۳۹۰ به خارج از کشور آمد و پس از ۱ سال به سوئد دعوت شد. او نویسنده مهمان شهر فرهنگی و دانشگاهی اوپسالا بود و با دانشکده حقوق دانشگاه اوپسالا همکاری آموزشی و پژوهشی داشت.

وی در این مدت ۲ کتاب بنامهای “حتما راهی هست” و “بازخوانی شریعت را منتشر کرد.

او پس از اتمام کتاب آخر خود علیرغم دعوت دانشگاه های متعدد از وی جهت همکاری علمی، قصد خود برای بازگشت به کشور را اعلام و گفته بود: “از ابتدا که به صورت قانونی به خارج از کشور آمدم قصد ماندن نداشتم و پس از انتشار کتاب اخیرم به ایران باز خواهم گشت”. 

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات امنیتی و سیاسی بر علیه آنها ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: