•                  
شنبه , ۲۷ دی , ۱۳۹۹
شنبه, ژانویه 16

بازداشت یک شهروند ساکن مهاباد توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان

0
109

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۴مرداد ماه ۱۳۹۹, ماموران اداره اطلاعات مهاباد سیاوش روزخون, شهروند ساکن این شهرستان را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, طی روزهای گذشته, سیاوش روزخون, متولد: ۱۳۷۶, فرزند: ناصر, اهل و ساکن مهاباد, توسط نیروهای اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت شد. این شهروند از لحظه بازداشت از دسترسی به وکیل و سایر حقوق یک متهم محروم است. 

بازداشت این جوان ۲۳ ساله توسط ماموران اداره اطلاعات صورت گرفته و ماموران امنیتی پس از بازداشت وی را به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل و از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق یک متهم مندرج در ماده ۷ و ۵ از آئین دادرسی کیفری و اسناد بین المللی حقوق بشر محروم است.  

سیاوش روزخون, در گذشته از اعضای یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون مخالف حکومتی جمهوری اسلامی بوده و پس از بازگشت به ایران بازداشت شده است.

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هانقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با یکی از احزاب اپوزیسیونهمکاری با احزاب اپوزیسیوناپوزسیون کرداحزاب مخالف نظاماحزاب مسلح مخالف نظاماحزاب مسلح کورداحزاب مسلح کرداحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیاحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کُرد مخالف نظاماحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد نخالف نظاماحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب کردستاناحزاب اپوزیسیون کرداحزاب در کردستاناحزاب در ایراناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی مخالف نظاماحزاب سیاسی کورداحزاب سیاسی کورد مخالف نظاماحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحزاب سیاسی ایراناحزاب سیاسی اپوزیسیوناحزاب سیاسی در ایراناحزاب ضد جمهوری اسلامیاخبار نقض حقوق بشر در ایراناداره اطلاعات مهاباداداره اطلاعات ارومیهاداره اطلاعات شهرستان ارومیهبیخبری از افراد بازداشت شدهبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت اداره اطلاعات ارومیهبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیهحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر زندانیان سیاسیربازداشت و بیخبریسیاوش روزخونسیاوش روزخون بازداشتسازمانهای اپوزیسیونسرکوب احزاب سیاسی کورد مخالف نظامسرکوب احزاب سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهرستان مهابادشهرستان ارومیهعضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: