•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 22

شبنم آشوری، روزنامه نگار توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد

0
559

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی تهران، شبنم آشوری، فعال رسانه ای و روزنامه نگار را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، صبح امروز سه شنبه ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۹، شبنم آشوری، روزنامه نگار و مدیر مسئول نشریه آگاهنامه، توسط ماموران امنیتی در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

بازداشت این فعال رسانه ای و روزنامه نگار توسط ماموران امنیتی بدون ارائه حکم قضائی صورت گرفته و از مکان نگهداری و اتهامات منتسب شده به شبنم آشوری تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست. 

سرکوب فعالان فضای مجازی ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هامجله آگاهنامهمطبوعاتمطبوعات ایرانمطبوعات در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر انجمن صنفی روزنامه نگاراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانهیئت منصفه دادگاه مطبوعاتآزادی مطبوعات در ایرانآزادی بیان در مطبوعاتآزادی روزنامه نگاران در ایرانبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشت شبنم آشوریبازداشتگاهتوقیف مطبوعات در ایراندادگاه مطبوعاتدادگاه مطبوعات در ایرانروزنامهروزنامه نگارروزنامه نگار آزادروزنامه نگار دربندروزنامه نگاریروزنامه نگاری در ایرانروزنامه نگارانروزنامه نگاران ایرانروزنامه نگاران در ایرانرشته روزنامه نگاریسرکوب مطبوعاتسرکوب مطبوعات ایرانسرکوب مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانسرکوب روزنامه نگارانسرکوب روزنامه نگاران ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: