•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

شبنم آشوری، روزنامه نگار توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد

0
791

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی تهران، شبنم آشوری، فعال رسانه ای و روزنامه نگار را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، صبح امروز سه شنبه ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۹، شبنم آشوری، روزنامه نگار و مدیر مسئول نشریه آگاهنامه، توسط ماموران امنیتی در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

بازداشت این فعال رسانه ای و روزنامه نگار توسط ماموران امنیتی بدون ارائه حکم قضائی صورت گرفته و از مکان نگهداری و اتهامات منتسب شده به شبنم آشوری تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست. 

سرکوب فعالان فضای مجازی ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاروزنامهسرکوب شهروندان در ایرانهیئت منصفه دادگاه مطبوعاتنقض حقوق بشر انجمن صنفی روزنامه نگارانمطبوعات ایرانبازداشت شبنم آشورینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانسرکوب روزنامه نگارانسرکوب مطبوعات ایرانمجله آگاهنامهنقض حقوق بشر در ایرانبازداشت شهروندانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانروزنامه نگار دربندآزادی بیان در مطبوعاتبازداشتنقض حقوق بشرآزادی روزنامه نگاران در ایرانروزنامه نگاران در ایرانروزنامه نگارانبازداشت و بیخبری از شهروندانروزنامه نگارمطبوعاتتوقیف مطبوعات در ایرانبازداشت و بی خبریدادگاه مطبوعات در ایرانروزنامه نگار آزادبازداشت و بیخبریسرکوب مطبوعات در ایرانبازداشتگاهروزنامه نگاریرشته روزنامه نگاریسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیمطبوعات در ایرانآزادی مطبوعات در ایرانبازداشت شهروندان در ایرانسرکوب مطبوعاتروزنامه نگاری در ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایراندادگاه مطبوعاتبازداشت و بلاتکلیفیروزنامه نگاران ایرانسرکوب روزنامه نگاران ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.