•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

محرومیت شهرزاد نظیفی, شهروند بهائی از فعالیتهای ورزشی

0
1313

شهرزاد نظیفی، شهروند بهائی و از قهرمانان و مربیان موتورکراس بانوان در ایران, بدون طی مراحل دادرسی به همراه سایر اعضای خانواده خود از حضور در فعالیتهای ورزشی در زمینه موتورسواری به طور کامل محروم شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، شهرزاد نظیفی، مهرشاد نراقی و فرزندانشان که همگی از پیش گامان و قهرمانان موتورکراس و از شهروندان بهایی ایران هستند بدون دریافت حکم قضایی از ورود و استفاده از پیست های موتورسواری محروم شده‌اند. شهرزاد نظیفی، همسرش مهرشاد نراقی و دو فرزندشان مرآت و نورا، همگی از قهرمانان موتورکراس ایران بوده و شهرزاد نظیفی و دخترش نورا نراقی از پیشگامان موتورکراس زنان در کشور هستند.

شهرزاد نظیفی در تاریخ ۲۷ آبان‌ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از ۱۵ روز با تودیع قرار وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شده بود. علیرغم عدم رسیدگی به پرونده و بلاتکلیفی چندماهه خانم نظیفی، پارکینگ محل نگهداری موتورهای خانواده ایشان که مقداری از لوازم شخصی این خانواده نیز در آن محل بوده پلمپ شده و موتورهای ایشان نیز توقیف شده است.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “خانواده شهرزاد نظیفی بدون اینکه حکم قضایی دریافت کنند از حضور در پیست‌های موتورسواری، شرکت در مسابقات، تمرینات و آموزش موتورسواری محروم شده‌اند. این درحالی است که هیچ نهادی مسئولیت این محدودیت را قبول نکرده و حکمی بابت آن صادر نشده است. در آخرین مورد حتی از حضور شهرزاد نظیفی جهت تماشای مسابقه موتورکراس نیز جلوگیری شده است”.
محدودیت ایجاد شده برای این خانواده بهائی در حالی بوده است که مرآت نراقی، پسر ۳۰ ساله این خانواده که از چهار سالگی زیر نظر پدر آموزش دیده و سابقه چندین دوره قهرمانی موتورکراس کشوری را نیز دارد، علیرغم آمادگی کامل، از شرکت در راند پایانی مسابقات موتورکراس کشوری و المپیک استعدادیابی در آذرماه سال گذشته محروم شده است.

لازم به ذکر است, مرآت نراقی علیرغم دارا بودن عنوان قهرمانی پیشتر نیز به دلیل اعتقاد به آئین بهائی از اعزام به مسابقات برون مرزی محروم بوده است.

این منبع مطلع در ادامه گفت: “علیرغم مراجعه به فدراسیون و مکاتبه با وزارت ورزش و حراست این وزارت تاکنون هیچ پاسخی داده نشده و هیچ نهادی مسئولیت این دستور را به عهده نمی‌گیرد، با این حال با توجه به عدم احضار به دادسرا و بلاتکلیف بودن این خانواده تنها موردی که می‌دانیم این است که نهاد بازداشت کننده خانم شهرزاد نظیفی وزارت اطلاعات استان تهران بوده است”.
لازم به ذکر است, خانواده شهرزاد نظیفی و همسرش مهرشاد نراقی همگی از قهرمانان موتورکراس ایران بوده و شهرزاد نظیفی و دخترش نورا نراقی از پیشگامان موتورکراس زنان در کشور هستند.

لازم به ذکر است, شهرزاد نظیفی در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۹۷توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.  نیروهای امنیتی پس از بازداشت این شهروند بهائی به منزل وی رفته و پس از حدود ۵ ساعت تفتیش منزل و ضبط تعدادی از وسایل شخصی از جمله کتب، تلفن همراه، لپتاپ، شهرزاد نظیفی را همراه خود بردند.

این شهروند بهائی در تاریخ ۱۲ آذر ۱۳۹۷, با تودیع قرار وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

 سرکوب شهروندان بهائی دررایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد. همچنین برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.