•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, فوریه 3

نادر فتوره چی به تحمل حبس و جریمه نقدی محکوم شد

0
594

حقوق بشر در ایران – روز جاری, شعبه ۲ دادگاه کیفری ۲, واقع در مجتمع قضائی فردوسی تهران, با صدور حکمی,”نادر فتوره چی”, نویسنده و مترجم و روزنامه نگار ساکن تهران را از بابت شکایت”محمد امامی”, متهم اختلاس صندوق ذخیره فرهنگیان, به تحمل ۱ سال حبس تعلیقی و و پرداخت ۱ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۲۳ مردادماه ۱۳۹۸,”نادر فتوره چی”, روزنامه نگار, نویسنده و مترجم, که پیش از این توسط شعبه ۲ دادگاه کیفری ۲ تهران واقع در مجتمع قضائی فردوسی از بابت اتهامات “توهین و افترا” و “نشر اکاذیب” با شکایت “محمد امامی”, از متهمان اختلاس صندوق ذخیره فرهنگیان مورد محاکمه قرار گرفته بود از بابت اتهام “توهین و افترا” و “نشر اکاذیب در فضای مجازی” به  ترتیب به پرداخت ۱ میلیون ریال جریمه نقدی و تحمل ۱ سال حبس تعزیری با طول مدت تعلیق ۲ سال محکوم شد. جلسه دادرسی بر پرونده “نادر فتوره چی” پیش از این در تاریخ ۵ تیرماه سالجاری برگزار شده بود. 

براساس این گزارش “نادر فتوره چی” با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود نوشت؛ حکم پرونده  بنده در خصوص شکایت محمد امامی (متهم پرونده فساد صندوق ذخیره فرهنگیان و سرمایه‌گذار سریال شهرزاد) صادر شد و از باب توهین به ۱ میلیون ریال جزای نقدی، از باب افترا به ۱ سال حبس تعزیری (معلق تا ۲ سال) محکوم، و از باب نشر اکاذیب در فضای مجازی تبرئه شدم. 

نادر فتوره چی, در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ و بدنبال شکایت محمد امامی, به شعبه ۳ دادیاری دادسرای ناحیه ۳۱ تهران احضار و به دلیل عدم امکان تامین وثیقه بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شد و در تاریخ ۲۹ مرداد ماه ۱۳۹۷ با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

این نویسنده و روزنامه نگار پس از آزادی از بازداشت, در یادداشتی به تشریح شرایط بغرنج زندانیان محبوس در بند قرنطینه زندان تهران بزرگ پرداخته بود و گفته بود “از اینکه از فشافویه آزاد شدم، عمیقا دچار عذاب وجدانم و فکر نمی‌کنم تا هرگز بتوانم شرایط دهشتناک «هم لباس»هایم را فراموش کنم. با دیدن شرایط زندانیان تهران بزرگ و آن چشم‌هائی که در ناامیدی و بوی تعفن و بی‌پناهی و قفس و نفس‌تنگی دو دو می‌زدند، زخمی عمیق و کاری بر روحم وارد شد”.

پس از انتشار این دست نوشته که نادر فتوره چی در فضای مجازی از حقایق زندان تهران بزرگ منتشر کرده بود در ضمن دریافت احضاریه و تفهیم دو اتهام جدید طی ۲ پرونده جداگانه در تاریخ ۲ دی ماه ۱۳۹۷ به مراجع قضائی احضار شده بود.

“نادر فتوره چی”, در این خصوص گفته بود: “با شکایت دادستانی و سازمان زندان‌های استان تهران ۲ پرونده برای بنده در شعبه ۶ و ۲ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه بابت انتشار یادداشتی در خصوص شرایط بغرنج زندانیان محبوس در بند قرنطینه زندان تهران بزرگ، تشکیل شد. پس از بازپرسی پرونده شعبه ۶ به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» تفهیم و طی احضاریه‌ای که از طریق پیامک به بنده ابلاغ شده، برای تاریخ ۲ دی‌ماه به شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کارکنان دولت به ریاست قاضی حیدری فراخوانده شدم”.

“نادر فتوره‌چی”، متولد۱۳۵۶, ساکن تهران، روزنامه‌نگار، مترجم و نویسنده است. مقالات وی عموماً در خصوص مباحث سیاسی، هنری، اجتماعی و فلسفی است.

این فعال رسانه ای و روزنامه نگار, کار نویسندگی در مطبوعات را با روزنامه صبح امروز آغاز کرد و سابقه همکاری با روزنامه‌های “شرق، بهار، آفتاب امروز، دوران امروز، بنیان، توسعه و سرمایه” را دارد. او همچنین به عنوان سخنران با مؤسسه پرسش همکاری دارد.

سرکوب فعالان رسانه ای ناقض اصل آزادی بیان میباشد که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

لازم به ذکر است که صادق لاریجانی, رئیس وقت قوه قضائیه ایران در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی که با مسئولان قضائی داشت گفته بود هیچ فردی به دلیل انتقاد مورد بازداشت و محاکمه قرار نمیگیرد که پرونده نادر فتوره چی و سایر فعالان مدنی و رسانه ای نمونه ای بارز و آشکار از سرکوب آزادی بیان و قلم و نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر در ایران میباشد. همچنین علی خامنه ای به دفعات در انزار عمومی عنوان کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد تحت تعقیب قضائی قرار نمی گیرد اما آنچه که حقیقت امر است نشان از گسترش سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران دارد و صحبتهای مسئولان حکومتی در جمهوری اسلامی مفهومی جز سفسطه و فرافکنی و تفسیر به رای ندارد!

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.