•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

صدور حکم حبس برای محمد درستی، فعال مدنی آذری

0
323

محمد درستی، فعال ملی مدنی ساکن شهرستان خوی طی حکمی غیابی توسط شعبه اول دادگاه انقلاب خوی به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم روز چهارشنبه به وی ابلاغ شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲۴ دی‌ماه ۱۳۹۷، شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان خوی، محمد درستی, فعال ملی مدنی را از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به صورت غیابی به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرد.

این حکم روز چهارشنبه ۲۶ دی ماه ۱۳۹۷ پس از احضار تلفنی این فعال ملی مدنی به دادگاه، در قالب دادنامه قرائت و به وی ابلاغ شد.

بنقل از یک منبع مطلع در  گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران, پرونده این فعال ملی مدنی در تاریخ ۶ دی‌ماه به شعبه اول دادگاه انقلاب خوی ارجاع شده بود.

این دادگاه در تاریخ ۲۴ دی‌ماه رای نهایی ۶ ماه حبس تعزیری را از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” از طریق پخش اعلامیه به مناسبت سالگرد تشکیل حکومت خودمختار آذربایجان، به صورت غیابی برای وی صادر کرده است.

این حکم روز چهارشنبه ۲۶ دی‌ماه پس از احضار تلفنی از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب، در قالب دادنامه قرائت و به وی ابلاغ شده است.

محمد درستی در تاریخ ۱۸ آذرماه بازداشت و یک روز بعد در ۱۹ آذرماه پس از تفهیم اتهام در شعبه ۳ بازپرسی شهرستان خوی توسط بازپرس “ایمان‌خان‌لو” با قرار وثیقه موقتا آزاد شده بود.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌ زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: