•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژانویه 20

صدور حکم حبس بر علیه ۱ فعال مذهبی اهل سنت توسط دادگاه انقلاب زاهدان

0
374

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, دادگاه انقلاب زاهدان, با صدور حکمی “مولوی علی صفرزهی”, فعال مذهبی اهل سنت محبوس در زندان مرکزی زاهدان را از بابت اتهامات سیاسی به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, در روزهای گذشته, “مولوی علی صفرزهی”, فعال مذهبی اهل سنت, ساکن علی آباد کتول از توابع استان گلستان, محبوس در زندان مرکزی زاهدان, که در خردادماه سال جاری در پی سفر به زاهدان و احضار به دادگاه انقلاب این شهر بازداشت شده بود از بابت اتهامات سیاسی در مجموع به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

بنقل از یک منبع مطلع ضمن اعلام این خبر گفت؛ “مولوی علی صفرزهی”, روحانی اهل سنت, علی آباد کتول, در ماه رمضان به دادگاه انقلاب زاهدان احضار شده بود و بدلیل برگزاری نماز تراویح نتوانست در دادگاه حاضر شود و در خردادماه سالجاری به محض معرفی خود به دادگاه بازداشت و به زندان مرکزی زاهدان منتقل شد و پس از طی مراحل دادرسی از بابت اتهام “خروج غیرقانونی از کشور و اقامت در کشور بیگانه”, ابتدا به سال حبس تعزیری و سپس به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

این منبع مطلع همچنین گفت: مادر او بیماری سرطان دارد و بسیار زندگی سختی دارد اما با این وجود ماموران امنیتی که از این مساله خبر دارند و میدانند که علی در زندان زاهدان است هر از چندی به خانه آنها زنگ میزنند و تهدید میکنند و صحبت هایی بیان میکنند که باعث ناراحتی بیشتر و آزار و اذیت روحی مادرش می شود.

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصدایق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: