شنبه , ۱۲ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, آوریل 2

محکومیت راحله راحمی پور, فعال مدنی به حبس تعزیری

0
960

دستگاه قضایی راحله راحمی پور، عمه گلرو راحمی‌پور (نوزاد ناپدیدشده در زندان اوین) را به تحمل ۱ سال حبس محکوم کرده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، راحله راحمی‌پور، عمه نوزاد ناپدیدشده در زندان اوین که از سال‌های گذشته پیگیر پرونده مفقود شدن فرزند برادر خود در این زندان بود، از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به تحمل ۱سال حبس تعزیری محکوم شد.

جلسات دادگاه خانم راحمی پور طی روز چهارشنبه ۱۲ آبان ماه و ۲۳ آذرماه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شده بود. راحله راحمی‌پور، نخستین بار در روز شنبه ۳۰ مردادماه، در پی احضار به دادسرای زندان اوین (شهید مقدس)، به این مکان مراجعه کرده و درباره تجمعات دادخواهی سال ۱۳۹۴ و پرونده‌ای که درباره فعالیت‌هایش در سال ۱۳۶۴ تشکیل شده بود، توسط نیرو‌های امنیتی بازجوئی شده بود. این شهروند تهرانی پس از آن در شهریور ماه نیز چندین مرتبه مورد بازجویی قرار گرفت.

پیش‌تر نیز وی به دلیل مورد سؤال قرار دادن حکومت جمهوری اسلامی در مورد سرنوشت برادر و دختر برادرش، احضار و مورد تهدید وزارت اطلاعات قرارگرفته بود.

گلرو راحمی‌پور، نوزاد چندروزه در یکی از روزهای نوروز ۱۳۶۳ توسط مأموران بخش زنان زندان اوین را برای معاینه پزشکی از مادرش جدا شد. بیش از ۴ دهه گذشت و مادر که همسرش هم مدتی بعد اعدام شد، دیگر هیچ‌وقت دخترش را ندید.

در این میان گروه کاری ناپدیدشدگان قهری سازمان ملل، “گلرو راحمی پور” و “حسین راحمی پور” به‌عنوان ناپدید‌شدگان قهری اعلام شدند و سازمان ملل متحد از دولت ایران خواست تا در این رابطه پاسخگو باشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.