•                  
چهارشنبه , ۱۵ تیر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, جولای 6

نامه سرگشاده سهیل عربی, زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ

0
653

سهیل عربی, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۱ زندان تهران بزرگ«فشافویه» با انتشار نامه ای سرگشاده با مضمون ” در حاشیه” به وضعیت زندانیان محوب س در این زندان پرداخته است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سهیل عربی, زندانی سیاسی محبوس در تپت یک زنندان تهران بزرگ که در حال سپری کردن محکومیت حبس خود میباشد در نامه ای سرگشاده به اوضاع و احوال زندان تهران پرداخته است. در قسمتی از این نامه سهیل عربی به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم در زندان تهران بزرگ« فشافویه» اشاره کرده و گفته که بیش از ۴۰۰ نفر زندانی سیاسی و عقیدتی و سایر جرائم عمومی در بندی که دارای ۱۶۰ تختخواب است و در بین این افراد همه گونه فرد با تنوع خصوصیات فردی و یا شخصیتی وجود دارد. 

متن نامه سرگشاده سهیل عربی در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته که در ادامه می آید: 

همه چیز بستگی بخودت دارد .هرچه کمتر به حاشیه ها بپردازی بیشتر به آزادی نزدیکتر میشوی .دوسال حبس وسه سال تبعید ،هدیه ای ازجانب قاضی “ماشاالله احمدزاده”  مینویسند “فعالیت تبلیغی علیه نظام”،بخوانید به جرم پرداختن به حاشیه ها، وعلاوه برآن ضرباتی چند بانازگل (نام لوله ای سفید ومحکم)،ضرباتی آغشته به رأفت اسلامی که ماموران معتقدند و معذور با نازگل به جمجمه می‌کوبند که دیگر حاشیه ها را نبینیم و از آنها ننویسیم و خاموش شوم.
درحاشیه ها ،جوانهای اسلام شهر ،رباط کریم ،افسریه ،پائین خطیها،وکدهدشتیها که هشتاددرصد ازجمعیت زندان راتشکیل داده اند .درآگاهی برای یک جرم جوجه میشوند تاصد جرم راتحت اکراه وشکنجه بعهده بگیرند .تازندانها پرشوند واشتغال زائی شود برای بستگان آن آقا که همیشه ته ریش دارد،تبسم وسه جای سوختگی ،جای مهر درپیشانی اش .نماززیاد دوست دارد.مخصوصا درساعات اداری.بگذریم فعلاازاین آقا.
نباید بپردازیم به حاشیه ها ،آنها که هیچ جای تاریخ ،اصل مطلب دولت ویا مجلسی نبوده اند ،پشت نیکن های چهارنفره ودربرابر آموزگارانی که مسئول قرنهاجزم گرائی بوده اند .ازتحصیل بیزار شدند،کارکردند،عرقشان خشکید وخبری ازحقوق مکفی نشد ودر آخر خلافکارشدندکه اگر خلافکارهستند ،خلافکاران کوچک که مثل دردانه رئیس جمهورسابق توان پرداخت سکه هایطلا به آقایان پاک دست راندارند ،تا25 روز از30روز ماه را درمرخصی سرکنند و5 روز باقیمانده رادراتاقی که به هتل میماند گذران حبس کنند.
درحاشیه ها باید اینجا در دل کویر محبوس دربندهائی باشند که ۱۶۰ تخت دارد و بیش از ۴۰۰  زندانی عقیدتی و سیاسی معتاد وسارق گال دار و سالم  پیر و جوان آرام  و شرارتی فاعل  و مفعول درهم  و برهم توی هم رفته… خیلی رفته… سالهاست که رفته… عدالت ،برابری،شادی ازسرزمین ما

آزادی مشروط به سکوت است ،شرافت تشنه فریاد ،پس بهتر که فریاد. 

سهیل عربی / تیپ ۱ زندان تهران بزرگ« فشافویه» فروردین ۱۳۹۸

پیرامون سهیل عربی که نویسنده این نامه سرگشاده است لازم به توضیح است که وی در تاریخ ۱۶ آبان ۱۳۹۲ توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران در تهران بازداشت و تا به امروز حتی یک بار هم به مرخصی نیامده است. 

 سپس توسط  شعبۀ ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سیامک مدیرخراسانی به دلیل نوشته‎هایش در فیسبوک به اتهام سب النبی (توهین به پیامبر) به اعدام محکوم شد. پس از آن وکلای او به شعبۀ ۳۶ دیوان عالی کشور درخواست تجدید نظر فرستادند و ماده‌ی ۲۶۳ قانون مجازات اسلامی را با توجه به شرایط پرونده و اقرارهای خود متهم برای عفو او مطرح کردند.
بر اساس مادۀ ۲۶۲ قانون مجازات اسلامی اگر شخصی به پیامبر اسلام توهین کند مجازاتش اعدام خواهد بود اما مادۀ ۲۶۳ این قانون تاکید کرده که «اگر متهم در دادگاه ادعا کند که حرف‌های توهین‌آمیز را بر اساس عصبانیت، نقل قول یا سهو قلم و سهو زده است، حکم اعدام او به مجازات ۷۴ ضربه شلاق تبدیل می‎شود.»

پس از اعتراض وکیل سهیل عربی به حکم اعدام صادر شده توسط شعبه ۷۶ دادگاه گیفری تهران و ارجاع آن به شعبۀ ۳۶ دیوان عالی کشور، این شعبه اتهام «افساد فی الارض» را نیز به پرونده اضافه و حکم اعدام این زندانی را تایید کرد. طبق آنچه در متن حکم آمده، سهیل عربی به دلیل «تعدد صفحات فیسبوک» به “افساد فی الارض” نیز محکوم شد، اما در نهایت درخواست اعاده دادرسی از سوی دیوان عالی کشور پذیرفته شد و این بار شعبه ۳۴ دیوان عالی کشور حکم اعدام را لغو و پرونده را برای رسیدگی مجدد به یکی از دادگاه‌های بدوی فرستاد. دادگاه در رسیدگی مجدد اتهام “سب النبی” را حذف کرد و سهیل عربی را به هفت سال و نیم زندان و دو سال تحقیقات مذهبی (برای اثبات پشیمانی) و دو سال ممنوع الخروجی پس از آزادی محکوم کرد.

سهیل عربی علاوه بر حکمی که شعبه ۷۶ دادگاه کیفری تهران برای او به اتهام سب النبی صادر کرده است، در اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ به اتهام توهین به رییس وقت دانشگاه علامه طباطبایی، آیت‌الله احمد جنتی و غلامعلی حدادعادل از طریق نوشته‌هایش در فیسبوک در شعبه ۱۰ دادگاه ویژۀ کارکنان دولت به ۵۰۰ هزار تومان جریمه نقدی و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شد. او همچنین در شهریورماه ۱۳۹۳ به اتهام “توهین به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی” و “تبلیغ علیه نظام” در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به ۳ سال حبس محکوم شد که این حکم نیز به فاصله کوتاهی در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تایید شد.
این زندانی عقیدتی در تاریخ ۱۵ آذر ماه ۱۳۹۷ از سوی شعبه ۱۱۶۶ دادگاه کیفری تهران به اتهام اخلال در نظم عمومی و تخریب عمدی اموال دولتی به تحمل یک سال و نیم حبس تعزیری محکوم شد و با ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر عین حکم صادره در دادگاه بدوی تائید و به این زندانی سیاسی ابلاغ گردید. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: