پنج شنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۲
پنج‌شنبه, سپتامبر 28

بازداشت یک شهروند ساکن توابع مهاباد توسط نیروهای امنیتی

0
550

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۲ تیر ماه ۱۳۹۹, نیروهای امنیتی شهرستان مهاباد پس از بازداشت سوران مختاری فر, اهل روستای حاجی خوش از توابع این شهرستان, وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, در ساعات پایانی چهارشنبه ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۹, سوران مختاری فر, ساکن روستای حاجی خوش, از توابع شهرستان مهاباد توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

بازداشت سوران مختاری فر, بدون ارائه حکم قضائی صورت گرفت و از لحظه بازداشت از وضعیت این شهروند اطلاعی در دست نیست. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هانقض حقوق شهروندیاحزاب کورداحزاب سیاسی ایرانارتباط با احزاب کوردینقض حقوق شهروندان کورد در ایرانکردستان احزاب کوردیاحزاب مسلح مخالف نظاماحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کردستانسرکوب احزاب کردنقض حقوق بشر در ایرانارتباط با احزاب کورداحزاب کردیبازداشت و بازجوئیسرکوب احزاباحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کورد مخالفاحزاب در کردستاناحزاب کوردستانسوران مختاری فراحزاب اپوزیسیون کرداحزاب مسلح کوردشهروندان کورد ایراناحزاب سیاسی کرداحزاب کردمخالف نظاماحزاب سیاسی کورداحزاب کرد نخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیبازداشت سوران مختاری فرشهروندان کورد در ایراناحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب مسلحاحزاب سیاسی در ایراناحزاب کورد مخالف نظامسرکوب احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورداحزاب کردهمکاری با احزاب کورداحزاب ضد جمهوری اسلامیسرکوب احزاب سیاسی در ایرانسرکوب احزاب کورد مخالف نظاماحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کورد زندانی سیاسیاحزاب در ایرانسرکوب احزاب در ایرانهمکاری با احزاب کوردیاحزاب کرد مسلحبازداشت وبیخبریبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبازداشت و بیخیریبازداشت و سرکوب آزادی بیانعضویت در احزاب کورداحزاب کرد ایرانبازداشت و بلاتکلیفیاحزاب کُرد مخالف نظامنقض سرکوب احزاببازداشت و بی خبریاحزاب کورد سیاسیاحزاب سیاسی اپوزیسیوناحزاب کرد مخالفاحزاب کرد سیاسی در ایرانسرکوب احزاب سیاسی کورد مخالف نظامبازداشت و بیخبریاحزاب کورد در ایرانشهروندان کرد در ایراناحزاباحزاب سیاسیاحزاب مخالف نظاماحزاب مسلح کرداحزاب سیاسی مخالف نظامبازداشت و بیخبری از شهرونداناحزاب سیاسی کورد مخالف نظام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: