•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

تیمور خالدیان به جلسه دادرسی احضار شد

0
66

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۲شهریور ماه ۱۴۰۱، شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان ملایر با ارسال ابلاغیه ای کتبی تیمور خالدیان را به جلسه دادرسی احضار کرد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، تیمور خالدیان، متولد: ۱۳۶۲، ساکن شهرستان ملایر با دریافت ابلاغیه ای کتبی برای حضور در جلسه محاکمه و ارائه دفاعیه به شعبه ۱دادگاه انقلاب این شهرستان احضار شد.‌

براساس ابلاغیه صادره توسط رئیس دفتر شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان ملایر، تیمور خالدیان در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۴۰۱، با اتهام(فعالیت تبلیغی علیه نظام) توسط شعبه مذکور محاکمه خواهد شد.‌

لازم به ذکر است، تیمور خالدیان در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، پس از احضار به جلسه بازپرسی در شعبه ۱ دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان ملایر آخرین دفاعیات خود را با اتهامات(مباشرت در نشر اکاذیب به قصد تشوی اذهان عمومی) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام) پیش از تنظیم و ارسال کیفرخواست به دادگاه این شهرستان ارائه کرده بود.‌

این شهروند ساکن شهرستان ملایر، پیشتر هم در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۶، در جریان اعتراضات سراسری از سوی ماموران امنیتی بازداشت و پس ضرب و شتم در یکی از پاسگاه‌های انتظامی شهرستان ملایر جهت بازجوئی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی این شهرستان منتقل و در تاریخ ۳۰بهمن ماه همان سال با تودیع وثیقه آزاد شد.

با آغاز مراحل دادرسی، در تاریخ ۱۵ خردادماه ۱۳۹۷، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب ملایر به ریاست قاضی بهنام با اتهام(شرکت در اعتراضات سراسری دی‌ماه ۱۳۹۶) به تحمل ۱ سال و ۸ ماه حبس تعزیری و ۳ ماه حبس تعلیقی محکوم شد.‌

تیمور خالدیان، در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ نیز به دلیل ارسال اخبار زندان ملایر به رسانه‌های مدافع حقوق بشر بازداشت و یک بار نیز به اتهام (تبلیغ علیه نظام) توسط دادگاه انقلاب این شهرستان به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

این فعال مدنی، در تاریخ ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۵، با حمل پلاکاردی اعتراضی نسبت به وجود سانسور در صدا و سیما، در مقابل این اداره تحصن اعتراضی برگزار کرده بود که توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت و طی‌ مراحل بازجوئی، بازپرسی و دادرسی به اتهام (اخلال در نظم عمومی با انجام حرکات نامتعارف)، به تحمل حبس تعزیری محکوم و برای تحمل حبس خود زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بود.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پرونده سازی بر علیه فعالان مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میلادی است که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیتهای مرزی تاکید می کند.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با تهدید و ارعاب، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.