•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

اجلال قوامی، روزنامه نگار به دادسرای سنندج احضار شد

0
69

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۹شهریور ماه ۱۴۰۱، شعبه ۵ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهر سنندج مرکز استان کردستان، اجلال قوامی را احضار کرد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، اجلال قوامی، روزنامه نگار و فعال رسانه ای، ساکن شهر سنندج مرکز استان کردستان، توسط شعبه ۵ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب این شهر تفهیم اتهام خواهد شد.

براساس ابلاغیه صادره در تاریخ ۱۵ شهریور ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۵ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهر سنندج؛ اتهام این روزنامه نگار در مرحله بازپرسی(اخلال در نظم و آسایش عمومی) عنوان و اجلال قوامی باید تا تاریخ ۲۰شهریور ماه ۱۴۰۱، برای دفاع از اتهام مذکور در جلسه بازپرسی حاضر شود.‌

لازم به ذکر است، اجلال قوامی، در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۷، توسط شعبه ۱۰۹ دادگاه کیفری ۲ شهر سنندج مرکز استان کردستان بصورت غیابی با اتهام (نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی) به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

این روزنامه نگار و فعال رسانه ای اهل سنندج، در تاریخ ۲۹ مرداد ۱۳۹۷، پس از احضار به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای سنندج و طی مراحل بازپرسی با اتهام (نشراکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی) مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و با قرار کفالت ۲۰ میلیون تومان آزاد شد.

همچنین، در تاریخ ۱۹ خرداد ماه ۱۳۹۷، اداره پیگیری اطلاعات سپاه شهر سنندج، اجلال قوامی را به همراه هیوا رحیمی و احمد خلیقی جهت بازجوئی احضار کرده بود. 

اجلال قوامی، در پرونده دیگری هم در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۹۶، توسط شعبه ۴ بازپرسی دادسرای شهر سنندج احضار و با اتهام (تبلیغ علیه نظام)، (گفتگو با رسانه‌های مخالف نظام) و (توهین به سپاه پاسداران) تفهیم اتهام شده بود.

همچنین حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱۱ فروردین ماه ۱۳۹۷، با انتشار گزارشی، از احضار اجلال قوامی به در پلیس فتا شهر سنندج و سپس انتقال وی به شعبه اول بازپرسی دادسرای این شهر خبر داده شود.‌

اجلال قوامی، پس از حضور در پلیس فتا شهر سنندج در ارتباط با اعتراضات دی‌ماه ۱۳۹۶ و کانال‌های تلگرامی مخالف حکومت تحت بازجویی قرارگرفت و در تاریخ ۵ فروردین‌ماه ۱۳۹۷ توسط بازپرس در شعبه اول دادسرای عمومی و انقلاب شهر سنندج در پی شکایت بسیج رسانه به (ارتباط و همکاری با کانال‌های مخالف نظام) و (نشر اکاذیب و مطالب خلاف قانون) متهم شده بود. 

اجلال قوامی، فعالیت روزنامه‌نگاری را از سال ١٣٧٩ با روزنامه ایران آغاز کرد و هم‌اکنون یکی از روزنامه‌نگاران سرشناس استان کُردستان به شمار می‌رود.

محرومیت افراد از آزادی بیان، ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

احضاریه صادره توسط شعبه ۵ دادسرای سنندج

احضاریه صادره توسط شعبه ۵ دادسرای سنندج

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.