شنبه , ۰۸ مهر , ۱۴۰۲
یکشنبه, اکتبر 1

اعتراضات سراسری؛ احضار نعیم اربابی به دادگاه کیفری ۲ در شهر زاهدان

0
251

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۸آذر ماه ۱۴۰۱، شعبه دادگاه کیفری ۲ زاهدان با ارسال ابلاغیه ای نعیم اربابی را برای حضور در جلسه دادرسی فراخواند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، طی روزهای اخیر، نعیم اربابی، فرزند؛ اعظم، اهل شهرستان ایرانشهر از توابع استان سیستان و بلوچستان، ساکن چابهار و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، با دریافت ابلاغیه ای کتبی به شعبه دادگاه کیفری ۲ زاهدان احضار شد.

براساس این گزارش، احضار نعیم اربابی به شعبه دادگاه کیفری ۲ شهر زاهدان برای تاریخ رسیدگی ۱۱ دی ماه ۱۴۰۱، جهت برگزاری جلسه دادرسی به پرونده قضایی وی از بابت اتهامات (اخلال در نظم و امنیت عمومی) و (اغتشاش به قصر برهم زدن امنیت) به ریاست قاضی حسین قنبری صورت گرفته‌ است.

لازم به اشاره است، نعیم اربابی، در تاریخ ۶ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران اطلاعات سپاه در شهرستان چابهار بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه مرکزی این ارگان امنیتی در شهر زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و سپس زندان مرکزی این شهر، در تاریخ ۲۱ مهر ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان آزاد شد.

بازداشت و پرونده سازی بر علیه شهروندان در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات جملگی مردم ایران به حق و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

سرکوب آزادی بیان و اندیشه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق  بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید کرده است.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: