سه شنبه , ۰۱ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 21

احضار زینب رحیمی، خبرنگار حوزه محیط زیست به دادسرای فرهنگ و رسانه

0
130

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۳ اسفند ماه ۱۴۰۱، شعبه بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه، زینب رحیمی، خبرنگار حوزه محیط زیست را جهت تفهیم اتهام احضار کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۳ اسفند ماه ۱۴۰۱، زینب رحیمی، خبرنگار و فعال رسانه ای در حوزه محیط زیست، جهت تفهیم‌ اتهام به شعبه بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه در تهران احضار شد.

این فعال رسانه ای ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود علت احضارش را شکایت سازمان حفاظت محیط زیست، در خصوص اتهام (افترا) و (نشر اکاذیب) از وی عنوان کرد.

لازم به اشاره است، زینب رحیمی، سال ۱۳۹۹، در پی انتشار مطالبی در صفحه شخصی توئیتر خود از خبرگزاری ایسنا اخراج شد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پرونده سازی بر علیه خبرنگاران و فعالان رسانه ای و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه به مثابه سرکوب آزادی بیان و اندیشه و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میلادی است. 

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با تهدید و ارعاب، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.