•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

احضار ۲ فرهنگی ساکن اسلامشهر و بجنورد به جلسه بازپرسی

0
60

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۱آبان ماه ۱۴۰۱، دو تن از فرهنگیان ساکن در بجنورد و اسلامشهر جهت تشکیل جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام به دادسرا احضار شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای صنفی تشکل‌های صنفی فرهنگیان کشور، طی روزهای گذشته، زهرا عوض زاده، معلم و فعال صنفی فرهنگیان، ساکن شهرستان بجنورد از توابع استان خراسان شمالی جهت بازپرسی و تفهیم اتهام به شعبه ۳ دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان احضار شد.‌

براساس این گزارش، زهرا عوض زاده، در پی شکایت اداره اطلاعات سپاه شهرستان بجنورد از این فعال صنفی فرهنگیان از بابت اتهام(فعالیت تبلیغی علیه نظام) به این جلسه بازپرسی احضار شده است.

در خبری دیگر، روز طی روزهای اخیر، ولی کوه شاری، ساکن اسلامشهر از توابع استان تهران و فعال صنفی فرهنگیان، با دریافت ابلاغیه ای کتبی جهت حضور در جلسه بازپرسی به شعبه ۴ دادسرای عمومی و انقلاب اسلامشهر احضار و مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و پس از تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان آزاد شد.‌

براساس ابلاغیه صادره توسط شعبه ۴ دادسرای عمومی و انقلاب اسلامشهر، مقرر شده بود تا ولی کوه شاری، از تاریخ ۳ آبان ماه ۱۴۰۱، جهت ارائه دفاع از خود پیش از تنظیم کیفرخواست از بابت اتهام انتسابی در آن جلسه بازپرسی حاضر شود.

در این گزارش به اتهامی که به ولی کوه شاری در توسط بازپرسی شعبه ۴ دادسرای عمومی و انقلاب اسلامشهر تفهیم کرده نشده اما میزان وثیقه تودیع شده برای وی ۵۰۰ میلیوم تومان اعلام شده است.‌

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان و در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

سرکوب فعالان صنفی مدنی و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

ابلاغیه صادره توسط دادسرای اسلامشهر برای ولی کوه شاری

       ابلاغیه صادره توسط دادسرای اسلامشهر برای ولی کوه شاری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.