•                    
  •                  
شنبه , ۰۵ آذر , ۱۴۰۱
شنبه, نوامبر 26

احضار کیانوش سنجری به جلسه بازپرسی در دادسرای زندان اوین

0
76

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۱آبان ماه ۱۴۰۱، شعبه ۱ بازپرسی دادسرای زندان اوین با ارسال ابلاغیه ای کیانوش سنجری را جهت تفهیم اتهام و تشکیل پرونده قضایی احضار کرد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای گذشته، کیانوش سنجری، زندانی سیاسی پیشین و خبرنگار آزاد، ساکن تهران، با دریافت ابلاغیه ای کتبی، جهت حضور در جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای زندان اوین احضار شد.‌ کیانوش سنجری پیشتر هم‌به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم و پس از سپری کردن بیش از ۳ سال از مجموع حبس خود آزاد شده بود.‌

براساس ابلاغیه صادره توسط محمدجواد رستمی، بازپرس شعبه ۱ دادسرای ناحیه ۳۳ مقدس واقع در زندان اوین به کیانوش سنجری اعلام شده که باید ظرف مدت ۵ روز از تاریخ دریافت ابلاغیه مذکور به دفتر شعبه آن واحد قضایی برای دفاع از خود در برابر اتهام انتسابی پیش از تنظیم کیفرخواست مراجعه کند.

همچنین، امروز شنبه ۲۱ آبان ماه ۱۴۰۱، کیانوش سنجری در تشریح این خبر ور صفحه شخصی خود نوشت:”بر اساس ابلاغیه امروز به همراهم وکیلم، آقای ابوذر نصرالهی، به دادسرای امنیت اوین مراجعه کردم. بازپرس نبود. قرار شد در روزهای آینده مراجعه کنم. صدها خانواده بازداشت شدگان اخیر در مقابل زندان حضور داشتند. هیچ‌کس پاسخگو نیست.”

لازم به ذکر است، کیانوش سنجری، چندی پیش از کشور خارج شد اما به دلایلی نامعلوم مجددا به ایران بازگشته است.

این فعال رسانه ای و خبرنگار آزاد، در تاریخ ۱۹ خرداد ماه ۱۴۰۱، پس از تحمل بخشی از مجموع حبس تعزیری ۵ ساله خود بر اثر ابتلا به بیماری روحی و روانی شدید با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان به مرخصی متصل به آزادی اعزام شده بود.

کیانوش سنجری باف، در مهر ماه سال ۱۳۹۵ به ایران بازگشت و در اواخر آذرماه همان سال پس از احضار به شعبه بازپرسی دادسرای زندان اوین، بازداشت و پس از انتقال به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات  و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام سپس با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان آزاد شد.

با آغاز مراحل دادرسی، کیانوش سنجری، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ماشالله احمدزاده  از بابت اتهامات (اقدام علیه امنیت کشور) و (تبلیغ علیه نظام از طریق عضویت در گروه دانشجویی غیرقانونی و سکولار)، (شرکت در تجمعات اعتراضی)، (مصاحبه با رسانه‌های خارج از کشور)، (سیاه نمایی شرایط زندان‌ها در وبلاگ) و (سازماندهی تجمع در برابر دفتر سازمان ملل متحد) محاکمه و در مجموع به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شد که با استناد به ماده ۱۳۴ قانون تجمیع جرائم ۵ سال از مدت محکومیت حبس وی جنبه اجرائی پیدا کرد.

لازم به ذکر است، کیانوش سنجری از بابت این حکم در صفحات شخصی منتسب به خود نوشته بود: “در تاریخ ۲۸ تیرماه سال ۱۳۹۶ بر اساس مواد ۴۹۹، ۵۰۰ و ۶۱۰ و به اتهامات اجتماع و تبانی، فعالیت تبلیغی علیه نظام و عضویت در جمعیت (گروهک) غیرقانونی به ترتیب به ۵، ۱ و ۵ سال حبس تعزیری و همینطور ۲ سال ممنوع الخروجی محکوم شده است که باتوجه به اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی، مدت ۵ سال از این حبس قابلیت اجرایی دارد.”

کیانوش سنجری باف، متولد ۲۰ شهریور ۱۳۶۱ در تهران، پیش از این نیز تجربه چندین مورد بازداشت را در کارنامه فعالیتهای مدنی خود دارد.

وی برای نخستین بار در سن ۱۷ سالگی و در جریان تظاهرات دانشجویی در سالگرد واقعه تیر ۱۳۷۸ در اعتراض به تعطیلی روزنامه سلام (وقایع کوی دانشگاه تهران) بازداشت شده بود.

این کنشگر مدنی، برای  آخرین بار در تاریخ ۱۶ مهر ۱۳۸۵ و در جریان درگیری بین نیروهای امنیتی و طرفداران آیت‌الله کاظمینی بروجردی در حال فیلم برداری از این درگیریها توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

ابلاغیه صادره توسط دادسرای زندان اوین برای کیانوش سنجری

ابلاغیه صادره توسط دادسرای زندان اوین برای کیانوش سنجری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.