•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

احضار محمد جباری به دادگاه انقلاب شهرستان خوی / احضار سامان بیدار، به حفاظت اطلاعات فراجا

0
120

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۶آذر ماه ۱۴۰۱، شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان خوی از توابع استان آذربایجان غربی محمد جباری را احضار کرد. همچنین، سامان بیدار، ساکن استان اردببل، با دریافت تماس تلفنی به اداره حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی در این شهر احضار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۷ آذر ماه ۱۴۰۱، محمد جباری، ساکن شهرستان خوی از توابع استان آذربایجان غربی، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب این شهرستان محاکمه خواهد شد.

براساس ابلاغیه ثبت شده برای محمد جباری در سامانه ابلاغ الکترونیکی ثنا، اتهامات وی در این جلسه دادرسی (اغوا با تحریک مردم به جنگ و کشتار با یکدیگر به قصد بر هم زدن امنیت کشور) و (تبلیغ علیه نظام) و (توهین به مقدسات اسلامی) عنوان و از دی خواسته شده راس ساعت ۱۱:۳۰ روز دوشنبه ۷ آذر ماه ۱۴۰۱، برای ارائه دفاع از بابت اتهامات مذکور در دادگاه حاضر شود.

لازم به ذکر است، پیش از این جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام محمد جباری در شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان خوی برگزار شده بود.

در خبری دیگر، روز شنبه ۵ آذر ماه ۱۴۰۱، سامان بیدار، ساکن استان اردبیل، با دریافت تماس تلفنی به حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی در این استان احضار شد.

همچنین، پیشتر هم ماموران حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی با یورش به منزل وی اقدام به بازداشت وی کردند اما با توجه به عدم حضور این فعال ملی مدنی در منزل این بازداشت صورت نگرفت و ماموران امنیتی آن مکان را تفتیش کردند.

لازم به ذکر است، سامان بیدار، در تاریخ ۱۰ اسفند ماه ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی در اردبیل بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۱۸ اسفند ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰ میلیون تومان آزاد شده بود.

با آغاز مراحل دادرسی، پرونده سامان بیدار توسط شعبه اول دادگاه انقلاب استان اردبیل بررسی و به تحمل ۳ سال و ۴۵ روز تعلیقی محکوم شد.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته ‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

محرومیت افراد از آزادی بیان، ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

ابلاغیه صادره توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان خوی

                ابلاغیه صادره توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان خوی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.