•                  
پنج شنبه , ۰۸ خرداد , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, می 28

انتقال تحسین دادرس, زندانی سیاسی از زندان مریوان به زندان مرکزی سنندج

0
117

حقوق بشر در ایران – روز پنجشنبه ۱۴ فروردین ماه ۱۳۹۹, تحسین دادرس, زندانی سیاسی محبوس در زندان مریوان به زندان مرکزی سنندج منتقل شد. این زندانی سیاسی در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری ۶ ساله خود می باشد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, روز پنجشنبه ۱۴ فروردین ماه ۱۳۹۹, تحسین دادرس, زندانی سیاسی محبوس در زندان مریوان که در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری ۶ ساله خود از بابت اتهامات “همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” می باشد به زندان مرکزی سنندج منتقل شد. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, دادگاه تجدید نر استان کردستان با صدور دادنامه ای تحسین دادرسی, فعال سیاسی, ساکن روستای سردوش واقع در شهرستان مریوان را از بابت اتهام “همکاری با یکی از احزاب کورد مخالف نظام” به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم کرد. این فعال سیاسی در مرحله بدوی توسط دادگاه انقلاب مریوان به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

لازم به ذکر است؛ تحسین دادرس, در تاریخ ۹ آذر ماه ۱۳۹۶, توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان مریوان از بابت اتهام “همکاری با یکی از احزاب کورد مخالف نظام”, بازداشت شده بود. 

پس از ارجاع پرونده این فعال سیاسی اهل سنت به مراجع قضائی و تشکیل جلسه دادرسی, وی به اتهام “همکاری با یکی از احزاب کورد مخالف نظام” در حالی که در بازداشت اداره اطلاعات مریوان بسر می برد  قرار گرفت و به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

تحسین دادرس, در تاریخ ۸ مردادماه ۱۳۹۷, پس از تحمل ۵ ماه سلول انفرادی و همچنین ۴ ماه زندان در شهرستان مریوان و در مجموع  ۹ماه سلول انفرادی و بازداشت و بازجوئی همزمان با ابلاغ حکم صادره توسط دادگاه انقلاب مریوان, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی و ابلاغ حکم قطعی دادگاه تجدیدنظر استان کردستان از بازداشت آزاد شد. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هانقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردیکردستان احزاب کوردیانتقال زندانیانتقال زندانی سیاسیاحزاباحزاب مخالف نظاماحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کُرد مخالف نظاماحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب کردستاناحزاب اپوزیسیون کرداحزاب در ایراناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحزاب سیاسی ایراناحزاب سیاسی اپوزیسیوناحزاب سیاسی در ایرانارتباط با احزاب کوردارتباط با احزاب کوردیاستان کردستانبازداشت شهروندان کورد در ایرانتحسین دادرسحبس تعزیری زندانیان سیاسیزندان مریوانزندان مرکزی مریوانزندان مرکزی سنندجزندانی سیاسیزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظامسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد اهل سنتشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد اهل سنتشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیعضویت در احزاب کورد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: