شنبه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۲
شنبه, دسامبر 9

مدیر مسئول نشریه شریعت نامه محاکمه شد

0
144

حقوق بشر در ایران ـ امروز جمعه ۳۱شهریور ماه ۱۴۰۲، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام مدیر مسئول نشریه (شریعت نامه) برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایرنا، روز پنجشنبه ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۲، مدیر مسئول نشریه (شریعت نامه)، ساکن شهرستان گناباد، توسط قاضی شعبه دادگاه کیفری ۱ استان خراسان رضوی، از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) محاکمه شد. 

عباس شیخ الاسلامی، سخنگوی هیات منصفه جرایم سیاسی و مطبوعاتی استان خراسان رضوی در تشریح این خبر گفت:”پرونده اتهامات وارده به مدیر مسئول نشریه «شریعت‌نامه» در گناباد از سوی این هیات منصفه مورد بررسی قرار گرفت و عدم بزهکاری مدیر مسوول این هفته‌نامه اثبات شد.” 

سخنگوی هیات منصفه جرایم سیاسی و مطبوعاتی استان خراسان رضوی در تشریح این خبر گفت:”این جلسه مربوط به شکایت یکی از نهادها علیه نشریه شریعت نامه به اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام)، بود که اعضای هیات منصفه پس از بحث و بررسی مدیر مسئول شریعت نامه را به اتفاق آرا بزهکار ندانستند.” 

سخنگوی هیات منصفه جرایم سیاسی و مطبوعاتی استان خراسان رضوی خاطر نشان کرد:”از این رو باید منتظر صدور رای از دادگاه کیفری یک استان ویژه جرائم مطبوعاتی و سیاسی باشیم.” 

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

 ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d