•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

پیمان سالم در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران محاکمه شد

0
101

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۳دی ماه ۱۴۰۱، جلسه رسیدگی به پرونده قضایی پیمان سالم، در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۰ دی ماه ۱۴۰۱، پیمان سالم، از بازداشت شدگان‌ اعتراضات سراسری، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمدرضا عموزاد، محاکمه شد. پیمان سالم، از تاریخ ۱۶ مهر ماه تحت بازداشت است و در حال حاضر در زندان تهران بزرگ بسر می برد.

اتهامات مورد رسیدگی در جلسه دادرسی به پرونده پیمان سالم بر طبق کیفرخواست صادره از سوی شعبه بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران، (اجتماع و تبانی) و (اخلال در نظم عمومی) عنوان شده است.

لازم به اشاره است، پیمان سالم، در تاریخ ۱۶ مهر ماه ۱۴۰۱، همزمان با برگزاری اعتراضات سراسری، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و پس از انتقال به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات و سپس بند ۲۴۰ حفاظت اطلاعات قوه قضائیه و پس از اتمام مراحل بازجویی و سپس بازپرسی در دادسرای ناحیه ۳۳ تهران، در تاریخ ۱۵ آبان ماه ۱۴۰۱، به زندان تهران بزرگ منتقل شد.‌

پس از انتشار خبر جان باختگان مهسا امینی، اعتراضات گسترده ای در شهرهای مختلف کشور در واکنش به بازداشت و جان باختن وی برگزار شد که در پی آن تعداد بسیاری از شهروندان کشته، زخمی و یا بازداشت شدند.

سرکوب، ارعاب و تهدید بر علیه شهروندان براساس سناریوی ارگانهای امنیتی، ناقض ماده  ۱۹  اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

بلاتکلیف نگهداشتن افراد در بازداشت و ممانعت از دسترسی متهم به انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.