سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 29

فرشته‌ تابانیان، وکیل دادگستری تفهیم‌ اتهام شد

0
73

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲ اسفند ماه ۱۴۰۱، جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام فرشته‌تابانیان، وکیل دادگستری برگزار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، فرشته‌تابانیان، وکیل پایه یک دادگستری، ساکن اهواز مرکز استان خوزستان، پس از احضار به شعبه بازپرسی دادسرای انقلاب اهواز و ارائه دفاعیات خود در پرونده ای جدید تفهیم اتهام شد.

فرشته تابانیان، روز گذشته ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود تشریح کرد:”در دادسرای انقلاب ‎اهواز در دفاع از اتهامهای انتسابیِ (فعالیت تبلیغی علیه نظام)، (نشر اکاذیب)، (اجتماع و تبانی)، (عضویت در گروههای معاند نظام) و (توهین به رهبری) حاضر شدم و پس از تفهیم اتهام، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان آزاد شدم.”

لازم به اشاره است، فرشته تابانیان، اواخر آذر ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب شهرستان ماهشهر از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) به تحمل ۳ ماه حبس محکوم شده است.

سرکوب آزادی بیان، عقیده و اندیشه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی، بازپرسی و دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.