یک شنبه , ۱۳ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, آوریل 2

صالح نیکبخت، وکیل دادگستری تفهیم اتهام شد

0
58

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۳ اسفند ماه ۱۴۰۱، صالح نیکبخت، وکیل دادگستری، پس از احضار به شعبه ۲ بازپرسی در دادسرای ناحیه ۳۳ تهران، تفهیم اتهام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۰ اسفند ماه ۱۴۰۱، صالح نیکبخت،‌ وکیل دادگستری، اهل استان کردستان، پس از احضار به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران به ریاست محمود حاج مرادی، تفهیم اتهام و با صدور قرار کفالت آزاد شد. 

براساس این گزارش، صالح نیکبخت، پس از حضور در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران واقع در زندان اوین، توسط محمود حاج مرادی، از بابت (فعالیت تبلیغی علیه نظام) مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”مبنی تشکیل این پرونده به مصاحبه و اطلاع رسانی صالح نیکبخت با رسانه های خارج از کشور در خصوص پرونده موکلین خود از جمله پرونده مهسا امینی بوده است.” 

لازم به اشاره است، صالح نیکبخت، از جمله وکلای دادگستری است که سابقه ای طولانی در اعلام وکالت به پرونده زندانیان سیاسی و عقیدتی به خصوص در مناطق غرب و شمال غرب ایران را دارد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.