•                  
شنبه , ۰۴ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, ژوئن 25

واحد خلوصی درخشان, شهروند بهائی بطور مشروط آزاد شد

0
920

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, واحد خلوصی درخشان, شهروند بهائی و زندانی عقیدتی که از اسفند ماه سال گذشته در پی شیوع ویروس کرونا به مرخصی اعزام شده بود طی تماس تلفنی مطلع شد که مرخصی وی به آزادی مشروط تبدیل شده است.  این شهروند بهائی در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, واحد خلوصی درخشان, شهروند بهائی طی تماس تلفنی از شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای امنیت تهران مطلع شد که مرخصی وی به آزادی مشروط تبدیل شده است. این شهروند بهائی دوران حبس تعزیری ۵ ساله خود را در اندرزگاه ۴ سالن ۱۱ زندان رجائی شهر کرج سپری می کرد و از اسفند ماه سال ۱۳۹۸ در پی شیوع کرونا به مرخصی اعزام شده بود.

لازم به ذکر است, واحد خلوصی درخشان, شهروند بهائی در تاریخ ۱ شهریور ماه سال ۱۳۹۰, پس از احضار توسط شعبه ۳ بازپرسی دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس », بازداشت و به سلول انفرادی بند۲الف متعلق به اطلاعات سپاه پاسداران واقع در زندان اوین منتقل شد. 

پس از طی مراحل بازجوئی و تحمل ۲۱ روز سلول انفرادی, این شهروند بهائی در تاریخ ۱۷ شهریور ماه سال به زندان رجائی شهر کرج منتقل شد و پس از سپری کردن بلاتکلیفی طولانی مدت با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

با آغاز روند دادرسی بر پرونده این شهروند بهائی, وی در تاریخ ۱خردادماه ۱۳۹۱ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه”, از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی”, “تبلیغ علیه نظام” و “عضویت و فعالیت در تشکیلات جامعه بهائی و تبلیغ گسترده آن و مدافع حق تحصیل” با وکالت “شیما قوشه” مورد محاکمه قرار گرفته بود و در تاریخ ۱۷ خردادماه ۱۳۹۱ طی حکمی از بابت اتهامات مذکور به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

با ارجاع پرونده این شهروند بهائی به دادگاه تجدید نظر حکم صادره بر علیه وی عینا توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران تائید شد.

با اجرائی شدن ۵ سال حبس تعزیری بر علیه واحد خلوصی, پس از مراجعه وی به واحد اجرای احکام کیفری واقع در دادسرای امنیت تهران وی در تاریخ ۲۲ شهریور ماه ۱۳۹۴ بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان اوین منتقل شده بود و پس از آن به بند۴ سالن ۱۱ زندان رجائی شهر کرج منتقل شد.  

واحد خلوصی در تاریخ ۲۷ شهریور ماه ۱۳۹۷, در حالی که در زندان رجائی شهر کرج در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود بود در کنکور سراسری برای ورود به دانشگاه شرکت کرده بود اما به دلیل اعتقاد به دیانت بهائی و براساس بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی با عنوان نقص در پرونده از ورود به دانشگاه منع شد. 

محرومیت از تحصیل شهروندان بهائی در حالی همچنان ادامه دارد که اخیرا, وزیر آموزش و پرورش از ممنوعیت از  تحصیل دانش آموزانی خبر داد که از  پیرو ادیان دیگری بجز ادیان رسمی کشور هستند. این اظهار نظر وزیر آموزش و پرورش واکنش جامعه جهانی بهائی، بسیاری از شهروندان، دانش آموزان بهائی و محمود صادقی، نماینده مجلس را به همراه داشت. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این ۲ ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

برچسب هافعالیت بهاییان ایرانمحرومیت از تحصیل بهاییان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهاییان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی جامعه بهاییمحرومیت جامعه بهایی از حقوق شهروندیمحرومیت شهروندان بهائی در ایرانمدیران جامعه بهائیان ایرانمرخصی واحد خلوصینقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق بهائیان ایراننقض حقوق بشر بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان ایراننقض حقوق شهروندان بهائی در ایرانواحد خلوصیواحد خلوصی درخشان زندانی بهائیواحد خلوصی زندانی بهائیواحد خلوصی شهروند بهاییواحد خلوصی شهروند بهائیواحدخلوصیواحدخلوصی درخشانواحدخلوصی درخشان زندانی بهاییبهاییان ایرانبهائیبهائیانبهائیان ایرانبهائیان در ایرانبهائیتبازداشت شهروندان بهائی در ایرانجامعه بهاییجامعه بهایی ایرانجامعه بهایی در ایرانجامعه بهاییانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهاییان در ایرانجامعه بهائیجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان امریکاجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانجامعه جهانی بهائیانحق تحصیل بهاییان در ایرانحق تحصیل بهائیان در ایرانحق تحصیل شهروندان بهاییحق تحصیل شهروندان بهایی در ایرانحق تحصیل شهروندان بهائیحق تحصیل شهروندان در ایرانحق درمان شهروندانحقوق بهاییانحقوق بهاییان ایرانحقوق بهائیانحقوق بهائیان در ایرانحقوق بهائیان در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر بهاییان در ایرانحقوق بشر بهائیان ایرانحقوق بشر شهروندان بهائی در ایرانحقوق شهروند بهاییان ایرانحقوق شهروند بهائیحقوق شهروندی بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهاییان در ایرانحقوق شهروندی بهائیانحقوق شهروندی بهائیان ایرانحقوق شهروندی بهائیان در ایرانحقوق شهروندی بهائیات در ایرانحقوق شهروندی جامعه بهائی در ایرانحقوق شهروندان بهائیحقوق شهروندان بهائی در ایرانحقوق شهروندان در ایرانحقوق شهروندب بهاییان ایرانحقوقشهروندی بهاییان ایراندانشگاه بهاییان ایرانرهبران جامعه بهائیان ایرانزندان رجایی شهر کرجزندان رجائی شهر کرجزندانی بهاییزندانی بهائیزندانی رجائی شهر کرجسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهاییسرکوب جامعه بهایی ایرانسرکوب جامعه بهاییان در ایرانسرکوب جامعه بهائیسرکوب جامعه بهائی ایرانسرکوب جامعه بهائی در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهایی ایرانسرکوب شهروندان بهائی ایرانسرکوب شهروندان بهائی در ایرانشهروندان بهاییشهروندان بهایی ایرانشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهایی در جمهوری اسلامیشهروندان بهائیشهروندان بهائی ایرانشهروندان بهائی در کرجشهروندان بهائی در ایرانشهروندان بهائی در جمهوری اسلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: