•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

وحید هِروآبادی روحانی منتقد محاکمه شد

0
314

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۶ مرداد ماه ۱۳۹۹, جلسه دادرسی به پرونده وحید هِرو آبادی, روحانی منتقد توسط شعبه ۲ دادگاه ویژه روحانیت برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۶ مرداد ماه ۱۳۹۹, وحید هِرو آبادی, روحانی منتقد و دگراندیش توسط شعبه ۲ دادگاه ویژه روحانیت تهران با اتهامات توهین به صادق لاریجانی, تشویش اذهان عمومی, تبلیغ علیه نظام و عدم رعایت شئونات روحانیت به دلیل دست فروشی با لباس روحانیت محاکمه شد. 

این روحانی دگراندیش با انتشار عکسی در صفحه شخصی خود نوشت: “امروز جلسه رسیدگی به پرونده‌ام در دادگاه ویژه روحانیت ساعت ۱۰:۱۵ دقیقه صبح آغاز شد و تا ۱۳:۰۵ ادامه یافت، دوستان هم شرمنده ام کردند و بیرون منتظر بودند؛ از ایشان و همه عزیزان که در شبکه‌های اجتماعی پیگیر بودند سپاسگزارم و برای آنها آرزوی سلامت دارم”. 

در تاریخ ۷ تیر ماه ۱۳۹۹, وحید هروآبادی, به شعبه ۲ دادگاه ویژه روحانیت احضار و پس از تفهیم اتهام برای حضور در جلسه دادرسی در انتظار ابلاغ تاریخ دادرسی بود. 

 برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد طرح اتهامات در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد است که ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: