•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

واله زمانی، فعال کارگری بازداشت شد

0
236

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی استان تهران واله زمانی، فعال کارگری را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، در ساعات اولیه صبح امروز سه شنبه ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۹، واله زمانی – فعال کارگری ساکن شهرک اندیشه از توابع شهرستان شهریار توسط نیروهای امنیتی استان تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش، ماموران امنیتی با مراجعه به منزل شخصی این فعال کارگری وی را بازداشت کردند. 

از دلایل بازداشت و اتهامات منتسب شده به این فعال کارگری تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست. 

واله زمانی، فعال کارگری، پیش از این نیز در سال تاریخ ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۴ از سوی مامورین امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه نیروهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۶ مهرماه ۱۳۹۴ با قید وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی بطور موقت آزاد شد. 

این فعال کارگری، در تاریخ ۲۲ شهریور ماه ۱۳۹۶، در جریان برگزاری تجمع فعالان مدنی در اعتراض به وضعیت وخیم زندانیان در زندان رجائی شهر کرج به همراه بهنام ابراهیم زاده و پیمان سالم بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه نیروهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی در تاریخ ۷ مهر ماه ۱۳۹۶ با تودیع قرار وثیقه از بازداشت موقت آزاد شد. 

واله زمانی، فعال کارگری و از اعضای سندیکای نقاشان استان البرز، در جریان برگزاری تجمع اعتراضی روز جهانی کارگر در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ هم توسط نیروهای امنیتی بازداشت و با فاصله کمی آزاد شده بود. 

پس از آن واله زمانی، در تاریخ ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۷، به شعبه بازپرسی در دادسرای امنیت در زندان اوین احضار و مجددا تحت بازجوئی قرار گرفت. 

سرکوب فعالان کارگری و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: