•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

ولی نصری، زندانی سیاسی بطور مشروط آزاد شد

0
248

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۹ مهر ماه ۱۳۹۹، ولی نصری، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی سنندج از این زندان آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۹ مهر ماه ۱۳۹۹، ولی نصری – اهل روستای تنگسیر و زندانی سیاسی در پی تائید درخواست آزادی مشروط از زندان مرکزی سنندج آزاد شد. این زندانی سیاسی در مرحله بدوی به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود و پس از ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر این حکم به ۱ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

براساس این گزارش، آزادی ولی نصری با توجه به تائید در خواست آزادی مشروط و پس از سپری کردن ۸ ماه ۲ هفته از مجموع ۱۲ ماه حبس تعزیری از زندان مرکزی سنندج صورت گرفت. 

ولی نصری، در تاریخ در تاریخ ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۷، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۱۰ فروردین ماه ۱۳۹۸ با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵ میلیارد ریال تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

با ارجاع پرونده ولی نصری به شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی، پرونده این فعال سیاسی در تاریخ ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۸، با اتهامات اجتماع و تبانی از طریق همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران و اقدام علیه امنیت ملی مورد بررسی قرار گرفت و در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. پس از اعلام اعتراض و ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر استان کردستان این فعال سیاسی از بابت اتهام اجتماع و تبانی تبرئه و از بابت اتهام اقدام علیه امنیت ملی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

در بهمن ماه ۱۳۹۸، ولی نصری برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۱ ساله خود بازداشت و به زندان مرکزی سنندج منتقل شد. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هانقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیولی نصریولی نصری زندانی سیاسیکردستانآزادی مشروطآزادی مشروط زندانیآزادی زندانی سیاسیاحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماستان کردستانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحبس تعزیری زندانیان سیاسیزندانزندان مرکزی سنندجزندان مرکزی سنندج در کردستانزندان مرکزی سنندج سلول انفرادیزندان سنندجزندانیزندانی سیاسیزندانی سیاسی کوردزندانی سیاسی کورد در ایرانزندانی سیاسی کردزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانی عقیدتیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: