•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

گزارشی از احضار واله زمانی به دادسرای شهید مقدسی اوین

0
409

واله زمانی، فعال سندیکایی استان البرز، که ۲۹ شهریور ۹۴، به اتهام برگزاری مراسم تشییع شاهرخ زمانی، بازداشت و پس از یک هفته با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بود، به دادسرای مقدسی اوین احضار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران ، روز یکشنبه ۲۴ تیر ماه، واله زمانی فعال سندیکایی استان البرز، بنا به احضار تلفنی قبلی در دادسرای شهید مقدسی اوین حاضر شد و مورد بازجویی قرار گرفت.

یک منبع نزدیک به واله زمانی به حقوق بشر در ایران گفت: “او را به بهانه اینکه پرونده شما تکمیل نیست مجددا مورد بازجویی قرار دادند، ولی در بازجویی روز یکشنبه به جای پرسش از موارد مربوط به سال ۱۳۹۴ بر مزار شاهرخ زمانی، از اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ سوال کردند و همینطور از واله زمانی در مورد ارتباط داشتن با فعالین و احزاب و سازمانها در داخل و خارج کشور، سوال کردند و از اعتراضات اخیر در اقصی نقاط ایران و در رابطه با دریافت پول از خارج کشور و … پرسیدند که همه این موارد توسط واله زمانی تکذیب شد.”

سندیکای نقاشان استان البرز در تاریخ ۲۵ تیرماه ۱۳۹۷، ضمن گرامی داشت یاد شاهرخ زمانی، با انتشار بیانیه ای، هر گونه تعقیب قضائی، علیه فعالان کارگری و اجتماعی که بر مبنای مدارک مستدل و مستند نباشد، را محکوم کرد.

متن بیانیه سندیکای نقاشان استان البرز  در ادامه می آید:

“این شیوه پرونده سازی‌ها مدت‌هاست که نخ نما شده‌اند. پرونده‌سازی‌هایی که ابتدا با جعل اخبار در فضای مجازی شروع و سپس به اوراق بازجویی منتقل می‌شود. ما این شیوه‌ها را همواره محکوم کرده و هر گونه تعقیب قضائی را که بر مبنای مدارک مستدل و مستند نباشد در مورد تمامی فعالان کارگری و اجتماعی، محصول پرونده سازی های نیروهای امنیتی می‌دانیم که برای ایجاد رعب وحشت در دل کارگران مبارز ایجاد و ابداع می‌شود. ساختگی بودن این پرونده‌ها از آنجا آشکار می‌شود که اتهامات جدید بدون هیچ سند ومدرکی ارائه می‌شود و مبنای آن تنها حدس و گمان است. ما این پرونده‌سازی‌ها را محکوم کرده و خواهان حذف اتهام‌های امنیتی از پرونده فعالان کارگری و اجتماعی هستیم.”

لازم به ذکر است، واله زمانی، فعال کارگری و پسر خاله و پسر عموی شاهرخ زمانی، فعال سندیکایی، در تاریخ   ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۴ از سوی مامورین امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه نیروهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۶ مهرماه۱۳۹۴ با قید وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بود.

گفتنی است، شاهرخ زمانی، از اعضای سابق هیات بازگشایی سندیکای کارگران نقاش استان البرز، در سال ۱۳۹۰، از سوی نیروهای امنیتی دستگیر و به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به تحمل ۱۱ سال زندان محکوم شد.

این فعال کارگری، در تاریخ ۲۲ شهریور ماه ۱۳۹۴، در سالن ۱۲ زندان رجایی شهر کرج، به طرز مشکوکی جان باخت.

پیکر این فعال کارگری زندانی با سیاهی و کبودی‌هایی بر بدن و کاملا بی جان، جهت کالبدشکافی، به پزشکی قانونی منتقل شد. بهداری زندان سکته مغزی را عامل مرگ وی اعلام کرد.

مسئولان زندان رجایی شهر و دستگاه قضایی هیچگاه به صورت رسمی توضیحی درخصوص نحوه مرگ شاهرخ زمانی ندادند.

مراسم خاکسپاری شاهرخ زمانی، در تاریخ ٢۴ شهریور ماه ۱۳۹۴ در گورستان وادی رحمت، شهر تبریز با حضور صدها نفر از بستگان، کارگران و یارانش برگزار شد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.