•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

گزارشی از آخرین وضعیت ویدا موحد

0
653

امروز سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸, پیام درفشان وکیل مدافع “ویدا موحد”, از معترضان به حجاب اجباری «دختر خیابان انقلاب» از قطعی شدن حکم یک سال حبس تعزیری صادره برای موکل خود خبر داد و از احتمال مشمول شدن پرونده ویدا موحد برای آزادی بواسطه عفو اخیر خبر داده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایرنا, پیام درفشان وکیل مدافع ویدا موحد, از دختران خیابان انقلاب امروز سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸, ضمن اعلام تائید حکم یک سال حبس تعزیری صادره برای موکل خود و عدم اعتراض از سوی دادستانی به حکم صادره از احتمال واجد شرایط بودن پرونده “ویدا موحد” برای استفاده از عفو اخیری که ابلاغ شده است خبر داد. 

لازم به ذکر است, ویدا موحد در تاریخ ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ از سوی شعبه ۱۰۹۱ دادگاه کیفری دو استان تهران به اتهام “تشویق مردم به فساد و فحشا از طریق کشف حجاب” به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است. 

پیام درفشان در ادامه گفت, پیرو مراجعه حضوری به زندان شهرری به منظور پیگیری وضعیت موکل خود با راهنمائی و همراهی مسئولان و همچنین انجام مذاکره با معاون قضائی زندان، اعلام شد که در تاریخ ۲۶ فروردین امسال، معاونت قضائی زندان اقدام به ارسال درخواست اعلام وضعیت قطعیت حکم از طرف قاضی اجرای احکام کرده است.
این وکیل دادگستری افزود: بر اساس این اعلام به اجرای احکام مراجعه کردم که قاضی اعلام کرد امروز سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ قطعی شدن حکم ویدا موحد به زندان شهرری اعلام شده است.
درفشان بیان کرد: در پرونده حاضر با توجه به اعتراض نکردن دادستانی به رای محکومیت یک سال حبس موکل و در نتیجه قطعی شدن این حکم، موکل می تواند از عفوی که اخیرا مقام معظم رهبری ابلاغ کردند استفاده کند.
وکیل ویدا موحد ادامه داد: همچنین در مراجعه ای که امروز به اجرای احکام دادسرای ارشاد داشتم اعلام شد که سرپرست دادسرا نیز باید بنا بر اختیارات و مسئولیت قانونی با اعطای عفو موافقت کند که بر این اساس لایحه ای با تشریح وضعیت موکل و جوانب مختلف پرونده نوشته و به دادسرا ارائه کردم تا تقاضای بهره مندی ویدا موحد از عفو رهبری هرچه سریع تر صورت پذیرد.
درفشان توضیح داد: بر اساس موازین قانونی برای اعطای آزادی مشروط یا عفو باید چندین مرجع قانونی با این موضوع موافقت کنند که یکی از این مراجع، شورای طبقه بندی زندان است که این شورا با توجه به رفتار زندانی در ایام حبس، نسبت به بررسی استحقاق برخورداری زندانی از آزادی مشروط، عفو یا مرخصی اقدام و نتیجه را به اجرای احکام اعلام می کند.
وی افزود: همچنین قاضی اجرای احکام پس از دریافت نظر زندان دارای این اختیار قانونی است که با توجه به محتویات پرونده و نظریه زندان و سوابق قبلی زندانی نسبت به موافقت یا مخالفت با عفو، تقاضای آزادی مشروط یا مرخصی، نظر مستدل بدهد که در این قسمت قاضی اجرای احکام مربوطه نسبت به انتقال نظر مستدل خود به سرپرست اجرای احکام اقدام کرده و سرپرست اجرای احکام نظر نهایی را خطاب به دادگاه صادرکننده حکم اعلام می کند.
وکیل ویدا موحد گفت: در ادامه این روند، قاضی صادرکننده حکم نیز با توجه به داشتن این جایگاه که مستمع اظهارات متهم در جلسه دادرسی بوده و اساسا قضاوت توسط این مرجع انجام می شود و با اشراف به مجموع سیر تحقیقات مقدماتی و اظهارت متهم در جلسه دادرسی، نسبت به تامین مجازات در چهارچوب کیفرخواست و همچنین موافقت با آزادی مشروط یا عفو اقدام می کند.
درفشان بیان کرد: در پرونده ویدا موحد با سوالات متعدد از ناحیه افکار عمومی و شهروندان مواجه هستیم، مبنی بر اینکه وقتی متهم از عمل خویش ابراز ندامت کرده و همچنین با توجه به اینکه دارای طفل خردسال است، چرا قاضی پرونده رای بر برائت صادر نکرده است؟
این وکیل دادگستری توضیح داد: در پاسخ به این سوال باید توجه داشت که قاضی در چهارچوب کیفرخواست دارای اختیار تشدید یا تقلیل کیفر در حکم صادره است و به موجب کیفرخواست صادره توسط دادستانی با استناد به بند ب ماده ۶۳۹ قانون مجازات اسلامی درخواست صدور مجازات برای موکل شده بود که مجازات آن از یک تا ۱۰ سال حبس بود، اما قاضی با لحاظ کردن مواردی از قبیل اینکه متهم فاقد هرگونه نقش برنامه ریزی در ارتکاب عمل بوده و اینکه تبعات منفی عملکرد موکل موجب ورود صدمه به خود و فرزند خردسالش شده و ابراز پشیمانی و ندامت کرده، در نتیجه در یک اقدام انسانی اقدام به صدور حداقل مجازات قانونی کرده است.
وی ادامه داد: بنابراین قاضی نمی تواند فراتر از قانون و خارج از کیفرخواست عمل کند و مسئله دیگر این است که عدم اطلاع افکار عمومی نسبت به این پرونده منجر به شیوع شایعاتی در فضای مجازی و برخی رسانه ها شده بود مبنی بر اینکه موکل مدت هاست در بازداشت نیروهای امنیتی به سر می برد و حتی عنوان شده بود ویدا موحد توسط دستگاه قضایی معدوم شده است؛ نشر این شایعات منجر به تشویش اذهان عمومی شده بود و به خاطر عدم امکان انتساب این امور غیرواقعی به مراجع قضایی و امنیتی تصمیم بر انتشار اخبار صحیح در خصوص پرونده موکل در رسانه های رسمی داخلی گرفتیم.
پیام درفشان در پایان با اشاره به ملاقات حضوری با ویدا موحد در تاریخ ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ گفت: متاسفانه ویدا موحد به شدت دچار کاهش وزن و کسالت شده و فرزند وی نیز از دوری مادرش دچار بیماری شده است . 

ویدا موحد دی ماه ۱۳۹۶ روی سکویی در تقاطع خیابان انقلاب و وصال در مرکز تهران روسری سفید خود از سر برداشت و با نصب آن روی شاخه‌ای که در دست داشت، اعتراض خود را به حجاب اجباری در ایران نشان داد. بعد از ویدا موحد، گروهی از زنان ایرانی در اعتراض به حجاب اجباری، در همان نقطه روسری‌هایشان را از سر برداشتند.

این گروه از افراد به “دختران خیابان انقلاب” مشهور شدند. پس از آن در برخی نقاط تهران و شهرهای دیگر، دخترانی با برداشتن روسری و گرفتن آن بر یک چوب، به حجاب اجباری اعتراض کردند. این حرکت با حمایت بسیاری از مردان در سراسر کشور نیز همراه شد.

سرکوب فعالان مدنی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف با حضور هیئت منصفه و برخورداری متهم از حق انتخاب وکیل نیز در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ بر آن تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.