•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

اخراج سپهر شهیدی قمصری، دانشجوی بهائی از دانشگاه

0
916

سپهر شهیدی قمصری، دانشجوی ترم پنج مهندسی عمران موسسه آموزش عالی سینا کاشان، به دلیل بهایی بودن از این دانشگاه اخراج و از ادامه تحصیل محروم شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، سپهر شهیدی قمصری، شهروند بهایی و دانشجوی ترم پنج مهندسی عمران موسسه آموزش عالی سینا در کاشان، به دلیل بهایی بود از ادامه تحصیل محروم و از دانشگاه اخراج شد. با وجود محرومیت شهروندان بهایی از تحصیل در دانشگاه‌ها، برخی از این شهروندان گاها موفق به ورود به دانشگاه شده و پس از مدتی به بهانه‌های مختلف توسط مسئولین از ادامه تحصیل محروم می‌مانند. بنقل از یک منبع نزدیک به این شهروند بهائی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: “سپهر شهیدی دانشجوی ورودی سال ۹۵، جزو معدود دانشجویان بهایی است که امکان ورود به دانشگاه را یافته بود؛ وی پس از پنج ترم تحصیل در رشته مهندسی عمران پیش از پایان کلاس‌ها پرتال او در سایت دانشگاه بسته شده و پس از پیگیری‌های فراوان مسئولین دانشگاه به وی گفته‌اند که به دلیل بهایی بودن از دانشگاه اخراج شده است”. این منبع مطلع در ادامه افزود: “این شهروند بهائی، در تاریخ ۲۷ آذرماه سال جاری زمانی از بسته شدن پرتال خود مطلع شده که برای ثبت سفارش غذا به سایت مراجعه کرده و پس از پیگیری‌ها مشخص شده که دو هفته پیش از این موضوع بازرسان دانشگاه اصفهان و کاشان به دانشگاه آمده و خواستار تعیین تکلیف ستون دین در پرونده وی شده‌اند. نهایتاً به دلیل اعتقاد به آیین بهایی علاوه بر اخراج از دانشگاه، مدرک کاردانی و تاییدیه نمرات وی را نیز به ایشان تحویل نداده‌اند”. با وجود محرومیت شهروندان بهایی از تحصیل در دانشگاه‌ها، برخی از این شهروندان گاها موفق به ورود به دانشگاه شده و پس از مدتی به بهانه‌های مختلف توسط مسئولین از ادامه تحصیل محروم می‌مانند.

لازم به ذکر است طی ماه‌های اخیر و همزمان با آغاز امتحانات پایان ترم، موج جدیدی از اخراج دانشجویان بهائی از دانشگاه‌ها شروع شده است.
شایان معنوی، دانشجوی ترم ۳ رشته عمران در دانشگاه آزاد واحد شهر قدس نیز، به دلیل بهائی بودن از دانشگاه اخراج و از ادامه تحصیل محروم شد. این دانشجو نیز در تاریخ ۲۶ آذرماه متوجه بسته شدن پرتال خود شده بود.

در تاریخ ۱۹ دی‌ماه ۹۷، بدیع صفاجو، دانشجوی بهائی ترم هفت مهندسی شیمی، به دلیل بهایی بودن از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اخراج و از ادامه تحصیل محروم شده بود. همچنین  یک دانشجوی بهائی دیگر به نام شیرین بنی نزاد  نیز  از دانشگاه  اخراج و از ادامه تحصیل محروم شده بود.

علیرغم نص صریح قانون، طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران، بهائیان علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم هستند.
هر ساله گزارشات زیادی از محروم شدن شهروندان بهایی از ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ایران منتشر می‌شود. این موضوع حتی افرادی را که در آستانه فارغ‌التحصیلی هستند را نیز در بر می‌گیرد.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: