•                  
یک شنبه , ۲۲ فروردین , ۱۴۰۰
یکشنبه, آوریل 11

عدم رعایت تفکیک جرائم: ضرب و شتم زهرا صفایی, زندانی سیاسی توسط ۲ زندانی غیرسیاسی

0
265

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۷ شهریور ماه ۱۳۹۹, زهرا صفایی, زندانی سیاسی محبوس در زندان قرچک ورامین توسط ۲ زندانی جرائم غیر سیاسی مورد حمله قرار گرفت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, در ساعات اولیه صبح پنجشنبه ۶ شهریور ماه ۱۳۹۹, زهرا صفایی, فعال سیاسی محبوس و بلاتکلیف در زندان قرچک ورامین توسط ۲ زندانی متهم به جرائم غیرسیاسی مورد حمله قرار گرفت. این فعال سیاسی از تاریخ ۵ مرداد ماه پس از حضور در دادسرای اوین بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

براساس اعلام یک منبع مطلع در زندان قرچک ورامین به حقوق بشر در ایران: ” زهرا صفایی, صبح روز پنجشنبه بدون هیچگونه دلیل توسط ۲ زندانی متهم به جرائم غیرسیاسی « سرقت و موادمخدر », مورد حمله قرار گرفت و آن ۲ نفر در تلاش بودند با وارد کردن ضرباتی به سر و صورت زهرا صفایی وی را مجروح کنند که با وساطت سایر زندانیان این درگیری خاتمه پیدا کرد. این ۲ زندانی روز چهارشنبه هفته جاری به بندی که زهرا صفایی در آن محبوس شده منتقل شدند”. 

زهرا صفایی, فعال سیاسی در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, پس از مراجعه به شعبه بازپرسی دادسرای امنیت اوین برای پیگیری وضعیت حقوقی پرونده دخترش, « پرستو معینی » بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در تاریخ ۶ مرداد ماه به زندان قرچک ورامین منتقل شد و در وضعیت قرار گرفته که ضابط پرونده « وزارت اطلاعات » با همدستی بازپرس پرونده از تبدیل قرار زهرا صفایی و دخترش پرستو معینی از بازداشت به وثیقه ممانعت می کنند.”

این فعال سیاسی پیش از آن نیز در تاریخ ۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, به همراه دخترش پرستو معینی, مادرش نسیم جباری و فردی دیگر با نام فروغ تقی پور توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از انتقال به سلول امنیتی بند ۲۰۹ این ارگان امنیتی در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه از بازداشت آزاد شد. 

اواخر فرودین ماه ۱۳۹۹, زهرا صفایی, پرستو معینی و فروغ تقی پور در حالی که بطور بلاتکلیف در بازداشت بسر می بردند پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام « همکاری با سازمان مجاهدین خلق », از بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات به زندان قرچک ورامین منتقل شدند و در نهایت زهرا صفایی در تاریخ ۸ تیر ماه ۱۳۹۹ با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۵۰ میلیون تومان تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از لحظه بازداشت ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده. 

بازجوئی و اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هاقرچکقرچک ورامینمجاهدین خلقمجاهدین خلق ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشر در زندان قرچک ورامیننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانهواداری سازمان مجاهدین خلقاندرزگاه ۱ زندان قرچک ورامیناصل تفکیک جرایماصل تفکیک جرائماصل تفکیک جرائم در زندانهای ایراناعضای سازمان مجاهدینبند 3 زندان قرچک ورامینبند 7 زندان قرچک ورامینبند قرچک ورامینبند قرنطینه زندان قرچک ورامینبند قرنطینه زندان اوینبند یک زندان قرچکبند یک زندان قرچک ورامینبند ۶ زندان قرچک ورامینبند ۷ زندان قرچک ورامینبند دو زندان قرچکبند زنانبند زنان قرچک ورامینبند زنان در زندان قرچکبند زنان در زندان قرچک ورامینبند زنان در زندان اوینبند زنان رندان قرچک ورامینبند زنان زندان قرچکبند زنان زندان قرچک ورامینبند زنان زندان قرچک در ورامینبند زنان زندان اوینبند3 زندان قرچک ورامینبند۱ زندان قرچک ورامینبند۷ زندان قرچک ورامیتبندزنان زندان قرچک در ورامینبندسه زندان قرچکبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبازداشت و بلاتکلیفی شهروندانبازداشت و ضرب و شتمبازداشت زهرا صفاییتفکیک جرائمتفکیک جرائم در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانرعایت اصل تفکیک جرائمزنان زندانی در زندان قرچک ورامینزندان قرچکزندان قرچک ورامینزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی بند زنان قرچک ورامینزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزهرا صفاییزهرا صفایی فعال سیاسیزهرا صفائیزهرا صفائی فعال سیاسیزهراصفاییزهراصفایی فعال سیاسیزهراصفائی فعال سیاسیسازمان مجاهدینسازمان مجاهدین خلقسازمان مجاهدین خلق ایرانسازمان عفو بین المللضرب و جرح زندانیانضرب و جرح زندانیان سیاسیضرب و جرح زهرا صفائیضرب و شتمضرب و شتم زندانیضرب و شتم زندانیانضرب و شتم زندانیان در ایرانضرب و شتم زندانیان عقیدتیضرب و شتم زهرا صفاییضرب و شتم زهرا صفائیضرب و شتم شهروندانضرب وش تم زندانیانعدم رعایت اصل تفکیک جرائم

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: