پنج شنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۲
پنج‌شنبه, نوامبر 30

آزادی زود هنگام کشیش فرشید فتحی؛وعده‌ای که محقق شد!

0
2286

زندانی مسیحی کشیش فرشید فتحی با پذیرش درخواست تجمیع جرائم و اعمال ماده ۱۳۴،  دو سال زودتر از موعد قبلی آزاد شد.

 کشیش فرشید فتحی پس از اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی جدید و “تجمیع جرائم” روز دوشنبه سی ام آذرماه ۱۳۹۴ برابر با ( ۲۱ دسامبر ۲۰۱۵ ) دو سال زودتر از زمان به پایان رسیدن حکمش از زندان رجایی‌شهر کرج آزاد شد.

این نوکیش مسیحی  زندان رجایی شهر، پیشتر طی دو پرونده که یکی در زندان علیه وی تشکیل شده بود جمعن به هفت سال زندان محکوم شد. که پنج سال از محکومیت خود را در زندانهای جمهوری اسلامی گذراند.

این درحالی است که قرار بود کشیش فرشید فتحی تا دسامبر ۲۰۱۷ در زندان بماند و اکنون دو سال به او تخفیف داده شده است.

فرشید فتحی بر اساس خکم صادره از سوی دادگاه انقلاب اسلامی می بایست تا دسامبر ۲۰۱۶ در زندان می ماند. اما سال گذشته نیز دستگاه قضائی پرونده دیگری مبنی بر تخلف در زندان به  اتهام نگهداری مشروبات الکلی در زمان زندانی بودن او در بند ٣۵٠ زندان اوین را بر علیه وی باز کرد و بابت آن وی را به تحمل یک سال زندان اضافه دیگر به خاطر این اتهام ساختگی محکوم نمود. بدین ترتیب مدت زندانی بودن او تا دسامبر ۲۰۱۷ پیش بینی می شد.

بر اساس خبر منتشره ، پیش از این کشیش فرشید فتحی برابر یادداشتی که  در روز چهارم جولای (شنبه۱۳ تیر ۱۳۹۴) از مقامات زندان دریافت کرد ، در ماه دسامبر سالجاری (  آذرماه ۱۳۹۴ )  از آزادی زود هنگام خود خبر داده بود.

قابل ذکر است که پیشتر نیز وعده آزادی ( موقت ) به این زندانی مسیحی داده شده بود که متاسفانه با وجود تودیع وثیقه معتبر لازم هرگز عملی نگردید. اما این بار وعده مسئولان محقق و درست آب در آمد.

تخفیف مجازات کشیش فرشید فتحی نتیجه فعالیت های مادر این نوکیش مسیحی است

به نقل از منابع آگاه و نزدیک به پرونده این کشیش زندانی، اعلام تخفیف مجازات برای فرشید فتحی که خبر آن در تیرماه سال جاری نیز از سوی محبت نیوز منتشر شده بود بر اساس قولی است که مسئولان پرونده او در دادستانی انقلاب تهران به مادر رنج کشیده فرشید داده اند. مطابق این قول شفاهی، فرشید با در نظر گرفتن ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی وی تا قبل از پایان سال میلادی جاری یعنی در اواخر آذرماه ۱۳۹۴ از زندان آزاد شود.

“در ماده ۱۳۴ قانون جدید مجازات اسلامی مقرر شده است که در صورت تعدد جرائم از انواع مختلف در مورد همه آن‌ها حداکثر مجازات صادر می‌شود، ولی تنها مجازات اشد اجرا می‌شود و بقیه مجازات‌ها اجرا نمی‌شود.”

به گفته این منبع آگاه ، آقای خدابخش معاون دادستان تهران پیش از این به مادر فرشید گفته که با اعمال ماده جدید قانون مجازات اسلامی که ناظر بر تجمیع احکام زندان است برای فرشید نیز منظور شده و امید بسیاری وجود دارد که برای حکم یک سال مجازات اضافه اخیر هم که به ایشان دادند این تجمیع اعمال شود و اگر همه این موارد منظور شود  فرشید تا پایان پائیز امسال از زندان آزاد شود.”

یاد آور می شود کشیش فرشید فتحی در پنجم دی ماه سال ۱۳۸۹ در آستانه سال نو میلادی توسط وزارت اطلاعات بازداشت و به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل شد، وی یک سال از دوران بازداشت خود را بلاتکلیف در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات گذارند و در مجموع نزدیک به ۵ ماه نیز در سلول انفرادی بود.

“فرشید فتحی” متولد ۱۳۵۸ و دارای دو فرزند است. دادگاه وی در دی ماه سال ۱۳۹۰ ( ژانویه ۲۰۱۲) برگزار گردید. وی در دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام « بر عهده داشتن سمت مسئول ارشد سازمان های خارجی در ایران و تهیه وجه مالی برای این سازمان ها» در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی صلواتی محاکمه و مجموعن به ۶ سال حبس تعزیری محکوم گردید اگر چه با وجود اعتراضات از سوی گروه های مدافع حقوق مسیحیان و گروه های کلیسایی اما حکم شش سال زندان در دادگاه تجدید نظر نیز تایید شد.

– آزار و اذیت نوکیشان مسیحی

آزار و اذیت نوکیشان مسیحی در گزارش‌های بین‌المللی هم منعکس شده است و از جمله در گزارش‌های احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در ایران هم مورد تاکید و تایید قرار گرفته است.

آخرین گزارش سازمان “درهای باز” ایران را در رتبه هفتم کشورهایی قرار داده که مسیحیان در آنها مشمول بیشترین آزار و اذیت می‌شوند. این جدول که با استناد به گزارش‌های رسیده به این سازمان در بازه زمانی نوامبر ۲۰۱۳ تا اکتبر ۲۰۱۴ تهیه شده، کره شمالی را در مقام اول نشانده و پس از آن سومالی، عراق، سوریه، افغانستان، سودان و ایران قرار دارند.

بر اساس آمارها و گزارشات بدست آمده ، از سال ٢٠١٢ تاکنون بیش از ۴٠٠ نوکیش مسیحی در ایران به دست نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.

با وجود وعده های انتخاباتی آقای روحانی، پس از به قدرت رسیدن وی تعقیب و آزار مسیحیان افزایش یافته است. از دید آقای روحانی نیز مسیحیان فارسی زبان تهدیدی مستقیم برای حکومت آیت الله ها تلقی می شوند،

با گذشت بیش از ٢ سال از ریاست جمهوری حسن روحانی وضعیت اقلیت های غیرمسلمان  بویژه مسیحیان نه تنها بهبود نیافته بلکه بدتر شده است.

« کشیش منصور برجی سخنگوی “کمیته ماده ۱۸” وابسته به “شورای کلیساهای همگام” در این ارتباط به محبت نیوز می گوید: ” از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی تغییر چشمگیری در وضعیت مسیحیان ایرانی دیده نشده ، اگر چه با آزادی برخی از زندانیان مسیحی این کمی خوشایند بوده است اما در کنار این موضوع، بازداشت های مجدد، و صدور برخی احکام سنگین از سوی دادگاها ی انقلاب اسلامی برای فعالان مسیحی در برخی از شهرهای ایران همچنان موجب نگرانی است،
برجی در ادامه می افزاید : درهای کلیساها همچنان بر روی مسیحیان فارسی زبان در ایران بسته است . انتشار ادبیات مسیحی ،کتاب مقدس فارسی مصداق جرم از دیدگاه دادگاههای انقلاب اسلامی می باشد. و هم اکنون نزدیک به ۴۰ تن ازمسیحیان ایرانی همچنان در زندان می باشند که برخی از آنان یا در بازداشت موقت بسر می برند یا اینکه در حال گذراندن دوران محکومیت خود هستند.»

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: