•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

ایران سالانه مبلغ ۸۰۰ میلیون دلار به «حزب الله لبنان» کمک مالی می کند

0
506

hez_allaahh.jpgیک موسسه بین‌المللی در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد ایران سالانه مبلغ ۷۰۰ الی ۸۰۰ میلیون دلار به فعالیت‌های تروریستی شبه نظامیان حزب الله لبنان کمک مالی می کند.

به گزارش حقوق بشر در ایران ، تیلور ستابلتون، کارشناس روابط خارجی و خاورمیانه در موسسه بین المللی «دفاع از دموکراسی» در حساب تویتر خود به «حمایت ایران از تروریسم» اشاره کرد و نوشت: «ایران سالانه مبلغ ۷۰۰ تا۸۰۰ میلیون دلار به فعالیت های تروریستی شبه نظامیان حزب الله لبنان کمک مالی می‌کند». به نقل از تایمز، این گزارش افزود که ایران در ابتدا سالانه ۱۰۰ میلیون دلار به حزب الله لبنان کمک مالی می‌کرد اما بعدها این مبلغ به ۲۰۰ میلیون دلار در سال افزایش یافت. بنا بر این گزارش، سالهای ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ با افزایش قیمت نفت، میزان کمک مالی ایران به حزب الله به ۳۵۰ میلیون دلار در سال رسید. در سال ۲۰۰۹ با شدت گرفتن تحریم‌های بین المللی هسته‌ای علیه ایران و نیز کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، کمک مالی ایران به حزب الله لبنان به میزان ۴۰ درصد کاهش یافت.

بر اساس گزارش موسسه بین‌المللی «دفاع از دموکراسی» که ماه سپتامبر ۲۰۱۷ تهیه شده، ایران کمک مالی به حزب الله را در پی مشارکت این گروه شبه نظامی در جنگ سوریه وحمایتش از رژیم بشار الاسد، افزایش داد.

این گزارش می‌افزاید، مجددا این مبلغ در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ به دلیل فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌ها کاهش یافت.

موسسه بین‌المللی «دفاع از دموکراسی» به افزایش کمک‌‎های مالی ایران به حزب‌الله لبنان در سال‌های اخیر اشاره و تاکید کرد: «ایران در سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷، کمک مالی سالانه خود به حزب الله لبنان را به سطح ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون دلار افزایش داد».

لازم به ذکر است، مردم و فعالان ایرانی، طی اعتراضات سالهای اخیر خود، نسبت به هزینه های هنگفتی که جمهوری اسلامی جهت گروههای تروریستی همچون حزب الله و حماس می کند، معترض بوده اند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.