•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

تنها دو نفر از روستای نگور گرگان باسواد شدند!

0
429

tahsil.jpgتنها ۲ نفر از ساکنان عشایری روستای نگور گرگان از توابع دهستان مهبان نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان آن هم با عزیمت به یکی دیگر از روستا‌های منطقه و ثبت‌نام در مدرسه شبانه‌روزی با سواد شده‌اند.
روستای نگور گرگان همانند ده‌ها و یا شاید صد‌ها روستای عشایری جنوب سیستان وبلوچستان فاقد مدرسه است و کودکان، نوجوانان و جوانان آن از نعمت سواد بی‌بهره‌اند. روستای نگور با ۱۸ خانوار و جمعیت ۷۸ نفر از توابع دهستان مهبان بخش مرکزی نیکشهر در فاصله ۱۸ کیلومتری مرکز دهستان مهبان و ۶۶ کیلومتری مرکز شهر نیکشهر واقع شده است. حسین سرفرازی معروف به کدخدا حسین معتمد روستای نگور گرگان اظهار داشت: بار‌ها برای تاسیس مدرسه به اداره آموزش و پرورش و فرمانداری نیکشهر مراجعه کرده‌ایم، ولی با جواب منفی مسئولان رو به رو شده و گفته‌اند که جمعیت دانش‌آموزی این روستا کمتر از ۱۰ نفر است. وی افزود: این در حالی‌است که در بسیاری از نقاط کشور حتی مدارسی با یک دانش‌آموز دایر شده، ولی این روستا با کودکانی در سن تحصیل از مدرسه و کلاس درس محروم است.
کدخدا حسین خاطر نشان کرد: جای بسی تاسف است که در این روستا با قدمت ۱۳۰ سال تنها ۲ نفر تاکنون موفق به تحصیل شده‌اند که این ۲ نفر نیز با عزیمت به یکی از مدارس شبانه‌روزی در روستایی دیگر تا کلاس ۹ درس خوانده‌اند و پس از آن به علت نبود مدرسه و فقر مالی ترک تحصیل کرده‌اند.
وی بیان کرد: یکی از آرزو‌های عشایر این منطقه داشتن مدرسه و تحصیل فرزندان‌شان است تا بتوانند آینده‌ای درخشان داشته باشند.
رئیس‌اداره امور عشایر شهرستان نیکشهر شمار جمعیت عشایری این شهرستان را ۱۸ هزار نفر در قالب چهارهزار و ۵۰۰ خانوار ذکر کرد.
محمود بلوچ افزود: روستای نگور گرگان با ۱۸ خانوار و ۷۸ نفر جمعیت که ساکنان آن به کار دامداری و کشاورزی مشغول هستند، از اجرا نشدن طرح هادی و نبود مدرسه ۲ کلاسه رنج می‌برند و پیگیری و تلاش چندین ساله آنان و این اداره برای ساخت و راه‌اندازی مدرسه بی‌نتیجه بوده است.
وی گفت: این اداره بار‌ها ساخت مدرسه در این روستا را از طریق مسئولان ذی‌ربط پیگیری کرده است، ولی متاسفانه نه تنها خیران بلکه اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس نیز قدم مثبتی برای تاسیس مدرسه و شاد کردن دل مردم و کودکان لازم التعلیم برنداشته‌اند.
وی خواستار حل مشکلات تحصیلی کودکان و نوجوانان این روستا شد و خاطرنشان کرد: از خیران کشوری انتظار داریم با صرف هزینه‌ای اندک برای ساخت مدرسه ۲ کلاسه دل نونهالان عشایر این روستا را شاد کنند.
مدیر آموزش و پرورش نیکشهر نیز اظهار داشت: راه‌اندازی مدرسه جدید در روستا‌هایی نظیر نگور گرگان مستلزم داشتن آمار بالای دانش‌آموزی است تا بتوان اقدام کرد.
ساره باور ادامه داد: روستای نگور گرگان با هشت نفر لازم التعلیم ظرفیت ساخت مدرسه را ندارد.
وی گفت: چنانچه در بررسی کارشناسان این اداره تشخیص داده شد که می‌توان مدرسه راه‌اندازی کرد یک نفر نیروی خرید خدمات به آنجا اعزام خواهیم کرد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.